top of page

הנקת צמד (טנדם)

המונח הנקת צמד (tandem nursing) מתייחס להנקת אחים־ות בגילים שונים.

הנקת טנדם צמד
הנקת טנדם - מיכל

הנקת צמד הופכת לאפשרות כאשר אשה נכנסת להריון תוך כדי הנקה, ומסיבות שונות מעוניינת להמשיך להיניק את הילד־ה הגדול־ה גם לאחר לידת התינוק־ת. הנקה בזמן הריון היא אפשרית ונשים עשויות לבחור בה מסיבות שונות, למשל כאשר ההנקה היא מקור התזונה העיקרי של התינוק־ת, או כאשר קיים רצון הדדי להמשיך בשגרת ההנקה.

מכאן, האפשרות להמשך הנקת הילד־ה הגדול־ה לאחר הלידה עשויה להיות טבעית וזורמת, אך גם עלולה לעורר קשיים ושאלות.


ההחלטה להיניק צמד - ציפיות ותוכניות

בהנקת צמד נוצרת מערכת יחסים חדשה בין שלושה גורמים: אמא, פעוט־ה ותינוק־ת.

תחושותיה הגופניות ומצבי הרוח של האם גם הם גורם המשפיע על ההחלטה להיניק את הצמד. לא ניתן לצפות כיצד תרגישי לאחר הלידה – מצב הרוח שלך עשוי להשתנות מרגע לרגע. הוא יכול להתנדנד בין רצון להמשיך בהנקת צמד, לבין הרצון להפסיק להניק; בין תחושת שלווה וסבלנות לבין חוסר חשק ועצבנות; בין הרצון של האם להיניק ולחבק את הילדות־ים שלה לבין הרצון שאף אחד לא ייגע בגוף שלה; בין הנאה מהמצב לבין מתח הנגרם ממנו.

לפעמים ההחלטה אם להמשיך או להפסיק את ההנקה, גם מצד האם וגם מצד הפעוט־ה, משתנה אחרי הלידה בהתאם למציאות החדשה.

מכיוון שגורמים כה רבים שאינם ניתנים לתכנון משפיעים על ההחלטה להיניק צמד, יש לבחון אחרי הלידה את מידת ההתאמה של הציפיות והתוכניות של האם למציאות החדשה. התבוננות כנה ורגישה במצב, הקשבה וגמישות בקבלת ההחלטות יובילו למציאת הדרך המתאימה ביותר. שימי לב להיות קשובה גם לצרכיך, שלעתים נותרים אחרונים בסולם העדיפויות.

יש חשיבות לשיתוף בן־בת הזוג ברגשות, בתהליכים ובהחלטות. אם יש התנגדות להנקת צמד, ניתן לקיים שיחה שקטה, ולברר מהן הסיבות להתנגדות, ואיזה מידע יוכל לעזור בקבלת ההחלטות.


הנקת צמד טנדם של תינוקת בגיל שנה וניו בורן
עברה שנה, הקטן בגיל של הגדולה ועדיין שניהם יונקים - אירה

הלכה למעשה

בסביבות שבוע 16 להריון, חלב האם הופך לקולוסטרום. הטעם והכמות שלו משתנים. יש פעוטות שימשיכו לינוק במצב הזה ויש כאלה שיעדיפו להפסיק. עוד על הנושא ניתן לקרוא במאמר הנקה בהריון.

לאחר הלידה יש להניק את התינוק־ת החדש־ה לפחות 8-12 פעמים ביממה, לקריאה נוספת בנושא עברי למאמר "המדריך למתחילות - הנקה בימים ובשבועות הראשונים".

בימים הראשונים לאחר הלידה, יש לוודא שיש לתינוק־ת הקטנ־ה גישה חופשית לשד ושההנקה תקינה. במצב זה, הנקת הפעוט־ה יכולה לעזור לייצור החלב ולהימנעות מהגודש האופייני לחלק מהנשים בימים הראשונים, וניתן להניק את הפעוט־ה באופן חופשי.

דפוס היניקה של הפעוט־ה עשוי להשתנות אחרי הלידה, ליותר או פחות הנקות, להנקות קצרות או ארוכות יותר מהרגיל וכן הלאה. כאשר הדפוס משתנה ליותר הנקות, ניתן לראות בכך יתרון בהקלה על הגודש ודרך טובה להתמודדות רגשית עם המצב החדש וקבלת התינוק־ת החדש־ה למשפחה.


טיפים על הנקת צמד (טנדם)

  • היגיינה רגילה – מספקת. אין צורך לפעול בצורה מיוחדת לגבי היגיינת השד וההנקה כאשר את מניקה צמד. ההיגיינה הרגילה שאת נוהגת בה יכולה בהחלט לענות על צרכים אלו.

  • בזמן מחלה – ההדבקה במחלות נוצרת מהקרבה ולא מההנקה. דווקא החלב מספק נוגדנים שעוזרים להבריא מהמחלה. כאשר אחד־ת מהצמד חולה, אין צורך להגביל לשד אחד לכל יונק־ת.

  • צרכיה הפיזיים והנפשיים של האם – אמא המיניקה צמד עלולה לחוות תחושות רעב וצמא בעוצמות גדולות יותר מאשר כשהיא מיניקה יחיד־ה. לכן כדאי לדאוג לשתייה זמינה ולאוכל בהישג יד. הכנת והקפאת מאכלים לפני הלידה יסייעו גם כן בהתארגנות. על מנת שהאם תוכל למצוא זמן להנקה ולמנוחה, חשוב לדאוג לעזרה בכל שאר הפעולות.

  • צורכי התינוק־ת – הרבה אמהות חוששות שבהנקת צמד לא ישאר מספיק חלב לתינוק־ת הקטנ־ה, אבל כאשר הגישה לשד היא חופשית, הצרכים התזונתיים הרגשיים והפיזיים של התינוקת־ת יתמלאו. כמו אחרי כל לידה, חשוב לעקוב אחרי העלייה במשקל.

  • ניהול הנקה – חשוב לא להגביל את התינוק־ת להנקה מצד אחד בלבד, אלא להציע הנקה משני הצדדים. החלב נוצר במנגנון של ביקוש והצע, לכן ככל שיהיו יותר הנקות יהיה יותר חלב.

  • צורכי הפעוט־ה – בגיל הזה הפעוט־ה עדיין זקוק־ה להנקה. מלבד להיבט התזונתי והבריאותי, הנקה הינה כלי יעיל למענה למתחים, פחדים וצרכים רגשיים ואחרים הקיימים בגיל הזה. לאט לאט צרכים אלה יתמלאו בדרכים אחרות. לכן הנקת צמד מסייעת לפעוט־ה להמשיך לקבל את ההנקה. מבחינת ניהול הנקה, בגיל זה כבר ניתן להציב גבולות על ההנקה לפי הצורך ההדדי.

  • תנוחות – בימים הראשונים חשוב לדאוג לחיבור טוב של התינוק־ת החדש־ה ולאחר מכן ניתן לצרף את הפעוט־ה ביחד או לחוד. מידע נוסף ניתן למצוא במדריך להנקה נוחה. כל תנוחה הנוחה לאם אפשרית.

סיכום

ההחלטה להיניק צמד יכולה להיות מלווה במערבולת של רגשות. עם הזמן נוצר איזון חדש העונה על הצרכים של המשפחה הצומחת. החלטה על גמילה ופרידה מהנקה של הפעוט־ה יכולה להתקבל על ידי האם בכל שלב.

הנקת צמד דורשת יצירתיות, גישה חיובית ולא מעט חוש הומור, כמו גם נכונות לדעת לבקש ולקבל עזרה בזמן הנכון.


מקורות:

ספרה של הילארי פלאוור, Adventures in Tandem Nursing, הוצאת ליגת לה לצ'ה הבינלאומית

ספרה של ננסי מורבאכר, The Breastfeeding Answer Book, הוצאת ליגת לה לצ'ה הבינלאומיתנערך ע"י חנה כצמן, בטי כהן, רתם ורד ואפרת פלדמן פברואר 2022

פוסטים קשורים

הצג הכול

Comments


bottom of page