top of page

מדריך למתחילות: הנקה בימים ובשבועות הראשונים


אמא יקרה! איזה מסע עברת, תשעה חודשי היריון מלאים בהתרגשות, חוויות, חששות וציפיות. והנה את אמא לייצור החדש הזה, הקטנטן הזה, שהגיח לעולם – ברוכה הבאה למעגל האמהות!

תינוק יונק - הנקה בימים הראשונים
תינוק יונק - שירה זאבי

נכון, לעיתים יש חשש ופחד מאוד גדול מתחושת האחריות הפתאומית הזאת. תהליך ההורות, המתחיל מעכשיו, הוא תהליך נלמד: את תלמדי להכיר את תינוקך, וגם הוא ילמד בדרכו את העולם שלו, העולם שמחוץ לרחם. גם האמהות המנוסות ביותר לא תמיד יודעות את הסיבה המדויקת לבכי של תינוקן, ולא תמיד זה חשוב: החשוב הוא שהתינוק ירגיש שאוהבים אותו ושמנסים להבין אותו.

הדברים הבאים מתייחסים לתינוק בריא שנולד בתום הריון מלא:

מתי להניק את התינוק בפעם הראשונה?

 • רצוי להניק את התינוק במהלך השעה הראשונה שלאחר הלידה. בזמן זה רפלקס המציצה של התינוק חזק, ורמות האוקסיטוצין גבוהות. ההנקה הראשונה בחדר הלידה, מיד לאחר הלידה, עוזרת לבסס את כמות החלב גם בהמשך. ייתכן ובניסיונות הראשונים הוא ילקק את הפטמה וההילה, ורק אחר כך יתחבר וינק.

 • יתרונות נוספים בהנקה מיידית לאחר הלידה: לאמא – עוזרת בכיווץ הרחם וכך עוזרת בהוצאת השיליה, בהפחתת הדימום, ובהחזרת הרחם לגודלו המקורי ולמקומו לאחר הלידה. לתינוק – הקולוסטרום, שהוא החלב הראשוני, מספק לתינוק רכיבים חיסוניים ועוזר בהפרשת המקוניום, הקקי הראשוני, ובכך מסייע להפחתת צהבת. אצל האמא והתינוק גם יחד מופרשים הורמונים שמחזקים את הקשר ביניהם (בונדינג).

 • מגע עור בעור בין האם לתינוק מעורר אצל התינוק את האינסטינקטים הטבעיים שלו ועוזר לו להתחבר לשד בקלות. לכן רצוי לעודד ולהגביר את המגע עור בעור בין התינוק לאם לאחר הלידה: התינוק בחיתול בלבד, והאם ללא בגדים בחלקה העליון או בחולצה פתוחה בלבד. המגע מווסת את חום גופו וקצב לבו, ומוריד הורמוני לחץ. אם החדר קר, אפשר לכסות את האם והתינוק גם יחד בשמיכה.

האם יש חלב מיד לאחר הלידה?

הקולוסטרום, החלב הראשוני, עשיר ברכיבים חיסוניים עבור התינוק שזה עתה יצא מהרחם אל העולם שבחוץ, והוא מספק לו את כל מה שזקוק לו. הקולוסטרום צהבהב וסמיך כמו ג'ל. בסחיטה, הקולוסטרום יוצא בטיפות קטנות, ומצוי בכמות קטנה המותאמת בדיוק לצרכיו של התינוק.

מתי להניק?

ההנקה בימים הראשונים לאחר הלידה, שונה מההנקה בהמשך. בימים הראשונים שלאחר הלידה, אנחנו עדיין לא מכירים מספיק טוב את התינוק בכדי לסמוך על סימני הרעב והשובע שלו, לכן כדאי לשמור על התינוק קרוב ולשים לב אליו וברגע שהוא מתחיל לזוז/להתעורר לקחת אותו להנקה.

חשוב להגיע למינימום של שמונה הנקות ביממה, למשל על ידי כך שמוודאים שהפער מתחילת ההנקה ועד לתחילת ההנקה הבאה אינו עולה על שלוש שעות או ע"י צמצום המרווחים בין ההנקות בחלק משעות היממה. חשוב לדעת שלפי מחקרים תינוקות הנמצאים בעריסה יונקים פחות פעמים ביממה מאשר אלו הנמצאים על גוף אמותיהם. קרבת השד מעוררת את הרפלקסים שלהם.

כאשר התינוק יגדל, ווידאנו שהוא עולה במשקל בהנקה (מצופה מתינוק לחזור למשקל הלידה בין שבוע לשבועיים), ניתן לסמוך עליו יותר. הוא יתעורר מעצמו להנקות, ואז את יכולה להציע לתינוק לינוק כאשר הוא מראה סימנים מוקדמים לרעב, שהם: ניעור ראשו מצד לצד בתנועות חיפוש, הכנסת אצבעותיו לפה, נבירה בגוף האם, הוצאת הלשון או ליקוק השפתיים. בכי הוא סימן מאוחר לרעב. אם התינוק ער, צפוי שהוא יבקש לינוק בקרוב, ומומלץ להציע לו. אם התינוק מסכים, זה הדבר הנכון לעשות. עדיין נקפיד על שמונה הנקות ביממה ושקילה בטיפת חלב.


האם להניק משד אחד או משניהם בכל הנקה?

 • רצוי להניק משד אחד עד שהתינוק משחרר את השד בעצמו, בערך 10 עד 30 דקות של הנקה פעילה, ולאחר מכן אפשר להציע לו את הצד השני. גם אם הוא רדום, הוא עשוי להתעורר כשהוא סמוך לצד השני. אך אין צורך להתעקש. בעקרון, מומלץ להתחיל את ההנקה הבאה מהשד שהתינוק לא ינק ממנו או ינק ממנו פחות.

 • בין הצד הראשון לשני אפשר להחליף חיתול. אפשר להגביה מעט את התינוק למקרה שירצה להוציא גרעפס, לא כל התינוקות זקוקים לכך. אם התינוק לא רצה לינוק מהצד השני, והמלאות מפריעה, אפשר לסחוט קצת חלב מהצד המלא עד להקלה.

כמה פעמים ביום צריך התינוק לינוק?

 • בחודשים הראשונים נצפה לפחות ל-8 עד 12 הנקות ביממה (24 שעות). ההנקה היא צורך ביולוגי ורגשי ולכן כדאי להיות קשובים לתינוק ולתת לו לינוק לפי סימני הרעב שלו, ולא לפי זמני השעון. ההנקה עונה על מגוון צרכים: מזון, שתייה, חימום הגוף, תמיכה במערכת החיסונית הלא-בשלה של התינוק, עזרה במתן יציאות, שיכוך כאבים, הרדמה, והיא מנחמת ונותנת תחושת ביטחון.

 • הקיבה של התינוק קטנה מאוד, וחלב האם מתעכל במהרה – לכן התינוק צריך לינוק לעתים קרובות.

תנוחות הנקה

 • אפשר להניק במגוון תנוחות: ישיבה, חצי ישיבה, שכיבה, שכיבה מלאה על הצד או על הגב. הכלל הוא שלך ולתינוק יהיה נוח. מומלץ להיעזר במאמר המדריך להנחה נוחה.

 • התינוק צריך לפתוח פה גדול ולהכניס לפה שלו את החלק מהשד שנמצא מתחת לפטמה, כששפתו התחתונה רחוקה מהפטמה.

איך יודעים שהתינוק מקבל מספיק חלב?

 • הסימן הכי חשוב הוא תינוק שקם לעתים קרובות לאכול, לפחות 8 פעמים ביממה, לפחות מצד אחד. לא צפוי שיהיו הפרשים אחידים בין ההנקות. אם הוא קם אחרי שעה, או אינו נרדם אחרי ההנקה, זה לא אומר שום דבר לגבי כמות החלב. תינוק שלא מקבל מספיק חלב ישמור על הכוחות שלו, ויהיה קשה יותר להעיר אותו. כשתינוק רוצה לינוק יותר ממה שנראה לנו הגיוני, זה בדרך כלל סימן של שגשוג. לתינוק בריא יש תאבון והוא משתף פעולה בארוחות.

 • בחמשת הימים הראשונים נצפה לפיפי אחד עבור כל יום מחייו. כלומר: ביום הראשון לפחות חיתול אחד עם פיפי, ביום השני לפחות שני חיתולים עם פיפי וכן הלאה. מהיום החמישי – 5-6 חיתולים רטובים ביממה לפחות.

 • ביום-יומיים הראשונים צבע היציאות של התינוק שחור כזפת. זהו המקוניום, הקקי הראשוני. לאחר מכן צבע היציאות בימים השלישי והרביעי יתבהר, ומהיום הרביעי-חמישי והלאה נצפה לקקי בצבע צהוב חרדלי ובמרקם גרגרי. ביום הראשון צריך להיות לפחות קקי אחד. מהיום השני צריכים להיות לפחות שניים. מהיום החמישי נצפה לפחות לשלושה חיתולי קקי ביממה, בכמות שגדולה ממטבע של 5 ₪. יש הרבה אפשרויות בתחום הנורמה. כל עוד העלייה במשקל תקינה, אין משמעות לתדירות היציאות. אחרי גיל חודש יכולים להיות שינויים בדפוסי היציאות. יש תינוקות, למשל, שיעשו קקי רק פעם בכמה ימים, וזה יחשב תקין.

 • מומלץ לשקול את התינוק בטיפת חלב בשבוע הראשון לאחר החזרה מבית החולים, או אם יש חשש לגבי כמות החלב שהוא מקבל. הוא אמור לחזור למשקל לידה בין גיל שבוע לשבועיים, ולאחר מכן לעלות לפחות 150-200 גרם בשבוע עד גיל 4 חודשים. אם התינוק אינו עולה מספיק במשקל כדאי להתייעץ עם גורם רפואי (יועצת הנקה, רופא/ת ילדים, אחות טיפת חלב). אפשר לקרוא את המאמרים: עלייה איטית במשקל בשבועות הראשונים ואת האם התינוק שלי מקבל מספיק חלב.

פתאום בלילה השני לאחר הלידה התינוק לא מוכן לישון בעריסתו, מדוע?

בלילה השני לאחר הלידה (ואולי גם בלילות נוספים) כמעט לכל התינוקות יש "לילה לבן". הם אינם מוכנים לישון בעריסה ורוצים לינוק המון. זוהי תופעה טבעית ושכיחה. בשעות האלה הם צריכים להגדיל את הכמויות שהם מקבלים, ולכן יבקשו יותר לינוק. צפוי שישנו יותר בבוקר שלאחר לילה כזה.

האם ההנקה אמורה לכאוב?

הכאב מהווה סימן שיש בעיה כלשהי בהנקה. חשוב לוודא שהתינוק פותח פה מספיק גדול ומתחבר לשד היטב. חשוב לוודא שהפטמה אינה פצועה. אם הכאב אינו משתפר במשך הזמן או אינו נסבל, כדאי לפנות לייעוץ מקצועי. מומלץ להיעזר במאמר המדריך להנחה נוחה.

מה לעשות כאשר יש גודש?

 • הגוף מתחיל לייצר כמויות גדולות של חלב בין יומיים לחמישה ימים לאחר הלידה. רוב האמהות מרגישות מלאות בשדיים, שחולפת תוך יום או יומיים. במקרה שאין מלאות, חשוב לעקוב אחרי המשקל ומצב התינוק. אך גם אם הכל תקין, לא כל אמא חווה גודש. במקרה שיש חשש לייצור חלב מופחת, מומלץ להתייעץ עם אשת מקצוע.

 • טיפול בגודש: תינוק שמתחבר בצורה טובה לשד, לעתים קרובות, יְפַנֶה חלב מהשד בצורה היעילה ביותר. הגודש נובע לא רק מייצור חלב מרובה, אלא גם מנפיחות כללית באזור. אם השדיים נשארים קשים או כאובים אפשר לפנות חלב בסחיטה ידנית או בשאיבה של כמויות קטנות של חלב עד לתחושת הקלה בלבד, עד שחוזרת תחושת נוחות בשד. קומפרסים קרים גם עוזרים נגד הנפיחות.

האם כדאי להרגיל מההתחלה לבקבוק?

 • מתן בקבוק לתינוק עלול לפגוע בהנקה. אספקת החלב עלולה לרדת, והתינוק עלול להעדיף את הזרימה המהירה מהבקבוק. אם ברצונך להציע בקבוק, כדאי להמתין עד שההנקה תתבסס – בערך 6-5 שבועות אחרי הלידה. אם בוחרים לתת בקבוקים ורוצים להמשיך להניק, עדיף לשאוב ולתת את החלב שלך בשעות שאינך נמצאת, כדי לשמור על אספקת החלב.

 • אם את מעוניינת להמשיך ולהיניק גם כאשר תחזרי לעבודה, שבועות ספורים לפני החזרה לעבודה מספיקים כדי להציג לתינוק את הבקבוק. אמהות רבות בוחרות להשאיר את הסתגלות התינוק לבקבוק למטפלת המנוסה, כדי למנוע ככל האפשר העדפת בקבוק או שביתת הנקה. יש גם אפשרות לתת את החלב השאוב בכוס ולא בבקבוק, בכל גיל. אפשר להיעזר במאמר למטפלת בתינוק היונק

 • ההמלצה "להרגיל" לבקבוק מגיל צעיר אינה מבוססת. רוב התינוקות לא מסרבים לקבל בקבוק גם אחרי השבועות הראשונים, ואפשר לשכנע את רובם לעשות זאת בקלות יחסית. יש לא מעט תינוקות שלמרות שקיבלו בקבוק יומי מגיל אפס, התחילו לסרב אחרי שאימן חזרה לעבודה.

פתאום התינוק רוצה לינוק כל שעה, האם זה אומר שאין לי מספיק חלב?

תינוקות גדלים בקצב מהיר בשבועות הראשונים לחייהם. יהיו ימים או תקופות של אי-שקט והנקות תכופות, בהם הם צריכים את קרבתכן ותשומת לבכן יותר מאחרים. הנקה לפי בקשתו או צרכיו של התינוק תעזור לוודא שהוא יקבל מספיק חלב ושגופך ימשיך לייצר את הכמויות הנדרשות לו גם בתקופות של שינויים וגדילה. יש המכנים תקופה זו בשם "קפיצת גדילה".

התינוק רוצה לינוק לעיתים תכופות דווקא בשעות אחר הצהריים והערב – מדוע?

 • בשעות אחה"צ-ערב תינוקות רבים רגישים יותר לכאבי בטן ("גזים"), כאבים אחרים ועומס של גירויים. ההנקה עוזרת להם להרגיע את הכאבים ולהרגיש טוב יותר.

 • בשעות האלה יש לעתים מה שנקרא "הנקת צבר", שמתאפיינת בתינוק שמחליף צדדים ללא הרף, ויונק לעיתים תכופות יותר ולמשך זמן רב יותר. חלקם יונקים כדי לצבור ולאגור יותר חלב עבור כמה שעות שינה רציפות בלילה.

למה התינוק קם בלילה?

רוב התינוקות יונקים גם בלילה. התדירות משתנה מתינוק לתינוק ומתקופה לתקופה. שנת התינוק שונה משינה של מבוגר. השינה קלה יותר, ולרוב שינה רציפה אינה יותר מכמה שעות בודדות. בין היתר, יכול להיות שהתעוררויות תכופות מגינות על התינוק ממוות בעריסה. צפויים שינויים רבים בדפוסי שינה בשנתיים הראשונות.

התינוק לא מצליח לינוק, מה ניתן לעשות?

המשיכי להחזיק את תינוקך במגע עור-בעור. בימים הראשונים ניתן לסחוט את הקולוסטרום ולתת אותו לתינוק בכפית. מדובר בכמות של כפיות בודדות בכל הנקה. חשוב לתת לעתים קרובות, רצוי כל שעתיים. לאחר היממה הראשונה כדאי להתחיל לשאוב במשאבה כדי להגדיל את אספקת החלב, 8 פעמים ביממה למשך 10-15 דקות מכל שד או כמה שאפשר. הנקות קצרות יותר אך תכופות יניבו יותר חלב. אם התינוק עדיין לא מצליח להתחבר, כדאי לקבל עזרה מקצועית מאשת מקצוע בתחום ההנקה.

סיכום

הנקה היא אולי הדבר הכי טבעי בעולם ויחד עם זאת היא בהחלט פעולה נלמדת שלך ושל התינוק גם יחד. ישנן כאלה שההנקה זורמת אצלן בפשטות, אבל אצל אמהות רבות, הימים או השבועות הראשונים מלווים בטרדות כמו כאבים, גודש, תהיות לגבי מידת השובע של התינוק ועוד. בשורה התחתונה – זה נפלא להיניק, הן ברמה התזונתית והן ברמה הרגשית, אך אם את מרגישה צורך בעזרה טוב שיש טלפון זמין לליגת לה לצ'ה, ליועצת הנקה מוסמכת IBCLC ו/או לאמא מנוסה בהנקה.

להאזנה למאמר לחצי כאן


נכתב על-ידי אמילי לדווין וסיון בן-אור עודכן על-ידי אורית לונגמן, בטי ניקסון-כהן וחנה כצמן, אוקטובר 2020


15,143 צפיות

פוסטים קשורים

הצג הכול

Comentários


bottom of page