כמה חלב אם להשאיר לתינוק?

אמהות רבות מתלבטות, כמה תינוק צריך לאכול וכמה חלב אם שאוב צריך להשאיר לתינוק כשהם נאלצים להפרד ליותר מכמה שעות.


תינוק יונק בטיול בטבע, אמא יושבת ליד נחל ומניקה
תינוק יונק בטבע - נעה קוסטו

תינוקות היונקים הנקה מלאה מגבירים את כמויות החלב במהירות בשבועות הראשונים לחיים, ואז כמות החלב נשארת בערך אותו הדבר בין גיל חודש לגיל ששה חודשים. המחקרים העדכניים בהנקה לא מצאו שכמות החלב משתנה בהתאם לגיל התינוק או למשקלו, בין גיל חודש לגיל ששה חודשים. כמויות החלב אמנם נשארות קבועות, אך הרכב החלב משתנה בהתאם לצרכי התינוק. יותר שומן בחלב יתבטא בערך קלורי גבוה יותר של החלב.

לאחר גיל ששה חודשים, תמשיך צריכת החלב באותה כמות יומית, עד שתתחיל לרדת בהדרגה – בהתאם לכמויות המזון המוצק שהתינוק אוכל. תינוקות שונים יונקים כמויות שונות של חלב; טווח אופייני של כמויות החלב ליום נע בין 550 ל-1150 מ"ל ליום (Breastfeeding and Human Lactation, 2010, עמ' 121). יש לקחת בחשבון, שהאכלה בבקבוק שונה מיניקה מהשד, ובדרך כלל כמות החלב שהתינוק שותה בבקבוק גדולה יותר מאשר בהנקה, בה התינוק בוחר בעצמו מתי לסיים את ההנקה. כמו כן, כמות החלב שהתינוק יונק משתנה מהנקה להנקה לאורך היום.

לכן, לא נוכל לחשב בדיוק כמה חלב התינוק שלנו היה יונק בשעות היעדרה של האם, אילו היה יונק. כל חישוב שנעשה, יתבסס אך ורק על השערות וממוצעים, ובהדרגה נלמד מהניסיון על העדפות התינוק במקרים אלה. כדאי גם לזכור, שתינוקות גדלים ומשתנים כל הזמן, כך שמה שהיה נכון לפני שבועיים – לא בהכרח יהיה תקף עוד שבוע או בחודש הבא.

כמה חלב שאוב להשאיר לתינוק?

בשבועות הראשונים לאחר הלידה התינוק יונק כמות קטנה יותר של חלב. בדומה לכך, גם תינוקות שכבר אוכלים כמות משמעותית של מזון מוצק יזדקקו לפחות חלב.

במתן חלב אם בבקבוק, כדאי להתחיל בכמות בסיסית, כגון 100 מ"ל, ורק אם התינוק מגלה סימני רעב, להמשיך ולתת כל פעם עוד מנה קטנה, של כ-30-20 מ"ל. בדרך זו, אנו מבטיחים:

  • שהתינוק לא ייחשף להאכלת-יתר

  • שלא יישאר הרבה חלב בבקבוק שנצטרך לזרוק

  • ושמי שמטפל בתינוק יהיה קשוב לסימני רעב אמיתיים ויוסיף כל פעם רק לפי הצורך.

לכן מומלץ להשאיר חלב אם שאוב גם בכמויות של 100 מ"ל וגם בכמויות קטנות של 20 ו-30 מ"ל,