האכלה מבקבוק בדרך תומכת הנקה

baby breastfeeding

קרדיט: גבי פישמן

יש ערך גדול בהנקה ישירה: קרבה ומגע פיזי בין האמא לתינוק, הפרשת הורמונים שגורמים לרגשות חמים כלפי התינוק והרצון לטפל בו, מניעת האכלת יתר כי התינוק מחליט מתי הוא מסיים, והתפתחות שרירי הלסת והפה. לא כל תינוק צריך לאכול מבקבוק.

מומלץ לחכות עם הצגת בקבוק לפחות עד אשר ההנקה מתבססת – התינוק בן כמה שבועות, עולה היטב במשקל, ההנקה נוחה ונעימה ואין לך פצעים או כאבים. הציעי לתינוק בפעמים הראשונות כמות קטנה של חלב – 10-15 מ"ל. אם מתעוררים קשיים בהנקה לאחר מתן הבקבוק, מומלץ לא להגדיל את הכמות.

יש תינוקות שיסרבו לקבל בקבוק מן האם, או אף שמישהו אחר יאכיל אותם כשהאם נמצאת בבית (אפילו אם איננה בטווח ראייה!). מצד שני, האמא בדרך כלל מכירה יותר טוב אצל התינוק סימני רעב, לחץ ושובע. חשוב שלא לגרום למאבק סביב השימוש בבקבוק. הכנסה בכוח של בקבוק לפה של התינוק, יכול להיות טראומטית לתינוק כמו שהאכלה בכפייה תהיה קשה למבוגר. אם תינוקך מסרב לבקבוקים, תוכלי לפנות למדריכה בליגת לה לצ'ה לקבל הצעות נוספות להרגלתו להאכלה מבקבוק.

אפשר להאכיל תינוק עם כוס, צינורית שמחוברת לאצבע, כפית או מזרק.

בעת נתינת הבקבוק, חשוב שהנוזל שבבקבוק לא יזרום מהר מדי. החזיקי את התינוק באופן אנכי ככל האפשר, והשתמשי בפטמת בקבוק בעלת הזרימה האיטית ביותר כאשר נותנים את הבקבוק, הפטמה לא צריכה להיות מלאה נוזל, והבקבוק צריך להיות מקביל לרצפה, כך שבעת ההאכלה הנוזל לא ניגר עצמאית והתינוק יכול לעצור לנשום. בתינוקות קטנים, מומלץ להציע הפסקות לנשימה, כאשר פיטמת הבקבוק מונחת בשסע שבין הפה והאף, כך שהתינוק יכול לאותת על רצונו להמשיך לאכול על ידי פתיחת הפה לרווחה ותפיסת הבקבוק.

כאשר תינוק יונק מהשד, משך ההנקה וקצב שחרור החלב מותאם לפיתוח מנגנון שובע עצמי. מכיוון שזה לא המקרה בהאכלה מבקבוק, ההאכלה צריכה להיות איטית ולקחת יותר מעשרים דקות (משך הזמן שבו מתחילים לחוש שובע). לא כדאי לנסות לקצר את זמן הארוחה, משום שהדבר יפגע במנגנון השובע הטבעי ויכול לגרום לאי נוחות לתינוק בשל אכילת יתר.