top of page

חופשה משפחתית עם תינוקות יונקים

יציאה לחופשות, בארץ או בחו"ל, היא חוויה שנשים רבות אוהבות ונהנות ממנה אך במקביל חוששות ממנה לאחר הפיכתן לאמהות.

breastfeeding infant in tanzania

משפחות ישראליות אוהבות לטייל ברחבי העולם ואין סיבה שזה ישתנה כשהמשפחה מתרחבת. מטבע הדברים יציאה לחופשה עם תינוקות מעוררת הרבה תהיות ושאלות, כמו: למה לטוס לחו"ל או לטייל עם תינוקות? לאן כדאי לטייל עם תינוקות? מה ואיך כדאי לארוז?

אם שאלות אלו מעסיקות אותך, המאמר הזה בשבילך.


למה בכלל חשוב לדבר על זה ולכתוב מאמר בנושא?

מרגע הפיכתך לאמא החברה מציגה לך שני כיווני חיים: תוותרי על מה שעשית עד עכשיו - את לא יכולה! או תגשימי את עצמך - תיפרדי! שתי האפשרויות האלה טומנות בחובן שלל תסכולים, החמצות, רגשות אשם והתלבטויות פנימיות. אולי יש אפשרות אחרת? בה תוכלי להיות גם אמא, גם לעשות את מה שאת רוצה ואוהבת - כמו לטוס לחופשה בחו"ל, וגם לעשות את זה עם התינוקות והילדות־ים שלך.


למה לטוס לחו"ל עם תינוקות?

אין ספק שלטוס לחו"ל עם תינוקות זה מאתגר, אולם גם להיות בבית עם תינוקות זה מאתגר, כך שנסיעה לחופשה יכולה להוות התאווררות מבורכת וגם חשוב לזכור שהחופשה:


  • היא הזדמנות לעשות משהו ביחד עם בן־ת הזוג והמשפחה, וכך לא תהיי לבד עם התינוק־ת.

  • זהו זמן ללא מטלות ועבודות בית.

  • זהו זמן לאכול אוכל בשפע, ולא את תצטרכי להכין אותו ;-) 

  • ובעיקר זה יכול להיות כיף גדול.


לאן לטוס עם תינוקות?

פעמים רבות יש יעדים המוגדרים כ''ידידותיים'' לתינוקות או משפחות. חשוב לזכור, שכל מקום בו יש תינוקות ואמהות מניקות הוא יעד מתאים לחופשה או לטיול.

אין מדינה בה אסור להניק תינוקות בציבור ואין מניעה להסתובב עם תינוקות יונקים במגוון גדול של יעדים ובצורות מגוונות של טיולים: מקמפינג, דרך טיולי אוכל ומוזיאונים, לספארי, טרקים, מלונות מפנקים עם או בלי מקור מים ועוד.

יש כמובן הבדלים תרבותיים ונורמות התנהגות שונות בין מדינות שונות בעולם וכדאי לברר מראש מה מקובל ביעד הטיול שלכן, כדי שתוכלי לכבד את מנהגי המקום ולא להיות מופתעת. יתכן ויעלה צורך או רצון להתכסות במקומות מסויימים לעומת מקומות בהם תהיה תחושה חופשייה להניק בכל מצב.

אפשר ומומלץ להתייעץ בקבוצת הפייסבוק של ליגת לה לצ'ה ולמצוא אמהות שכבר הניקו ביעד אליו את מתכננת לטוס.


מה חשוב לארוז לטיול עם תינוקות?

לטייל עם תינוקות יונקות־ים יכול להיות מאד קליל. מקור ההאכלה וההרגעה נמצא בזמינות גבוהה כמעט תמיד. מה שעשוי להקל מאד במהלך טיסות, נסיעות ומעברים. לפי אופי הטיול והיעד אפשר לחשוב מה חשוב לקחת עבור ההתניידות במרחב: עגלה, כסא בטיחות לרכב, מנשא. כדאי לחשוב על הצרכים המינימליסטיים הנדרשים, כי חבל לקחת ערימות של דברים שבסופו של דבר יתגלו כמיותרים. בהתאם ליעד הטיול ניתן לחשוב מה ניתן יהיה להשיג במקום ומה חשוב להביא מהבית. גם כאשר מדובר במשחקים וצעצועים, לפעמים קל למצוא דברים מקומיים שיעניינו את התינוקות, הפעוטות והילדות־ים על פני סחיבת ציוד מיותר שתופס הרבה מקום. ולפעמים זה יהיה בדיוק הפוך - דווקא משחק שהתינוקות ממש מחוברים אליו יכול להיות הצלה גדולה במקומות בהם יש סיכוי לתסכולים, כמו המתנות ארוכות במסעדות, בשדות תעופה ועוד.

נסי לחשוב מה נכון עבורך ועבור המשפחה שלך ופחות להעזר ברשימות גנריות שפעמים רבות מעמיסות.


מה הדברים הכי מאתגרים בטיול עם תינוקות ופעוטות?

פעמים רבות אלה המעברים ממקום למקום, משהו שתינוקות פחות מורגלות־ים אליו בשגרת היומיום. כמו בשדות תעופה, בנסיעות ארוכות ברכב או בתחבורה ציבורית, בטיסות ועוד. מצבים אלה מצריכים הכנה מנטלית טובה מבעוד מועד של ההורים, הרבה סבלנות, לקיחת זמני בטחון מספקים, גמישות בתכנון ובביצוע, היעזרות במסיחים בדמות משחקים, אוכל וכל אטרקציה שאפשר למצוא באמצע הדרך. ובעיקר הרבה אורך רוח.


איך הנקה יכולה לעזור במצבים כאלה?

הנקה יכולה לספק ביטחון ונוחות במצבים רבים ומגוונים - על האדמה, באוויר ובמים! לאפשר להמראות ולנחיתות להיות פחות מעיקות באוזניים עבור קטנטנות־ים. לעזור להכנס ולצאת משינה גם במצבים מורכבים, לא מוכרים או מאתגרים.

לספק צורכי רעב וצמא במצבים בהם אין זמינות אוכל, מה שיכול להרגיע הן את התינוקות והן את האמהות.

הנקה היא הכלי ההורי שיכול להקל על אמהות מניקות המטיילות עם היונקות־ים שלהן.


מה אפשר לעשות עם יונקות־ים בחופשה?

אין כמעט דבר שאי אפשר לעשות עם תינוקות ופעוטות יונקות־ים במהלך טיול או חופשה. זה כמובן משתנה בהתאם להעדפות האישיות של המשפחה וגם לפי גיל התינוקות. יש הורים שדווקא מרגישים שככל שגיל התינוקות קטן יותר, זה מקל על הטיולים והחופשות.

אפשר ומומלץ למצוא עוגנים גם במהלך חופשה, כדי לייצר סביבה מוכרת ובטוחה, כמו למשל למצוא בכל יום גן שעשועים, או לעיין בספרים ביחד (אפילו אם הם בשפה אחרת).

ההנקה משתלבת גם פה בצורה טבעית, מאחר והיא הדרך לעזור לתינוקות להרגיש בבית בכל מקום.


איך הסביבה מגיבה למטיילות מניקות?

טיול כמשפחה שונה באופי שלו מטיול ללא תינוקות וילדות־ים. הסביבה נוטה להתייחס לילדות־ים בכל מקום בעולם. מהזמנות להיכנס לבתים ולשחק, דרך הצגת התינוקות בסביבה וגם התייחסויות ושיח על הנקה, גם ללא שפה, שיכולות לייצר רגעים מרגשים וחד פעמיים.


והכי חשוב - אל תשכחו לצלם הרבה תמונות הנקה במקומות מעניינים ולייצר המון זיכרונות מיוחדים.


המאמר מבוסס על הרצאה שנתנה רתם ורד, מדריכת לה לצ'ה, בכנס האמהות של ליגת לה לצ'ה במאי 2023

נכתב על ידי רתם ורד, ורד לב אפריל 2024

148 צפיות

פוסטים קשורים

הצג הכול

Comments


bottom of page