דלקות אוזניים והנקה

 

Photo credit: Maayan Zusman

כתבה: קורל ויסברוד, מדריכת ללל

אימהות רבות שומעות מאנשי רפואה שהנקה בשכיבה עלולה לגרום לדלקת באוזן התיכונה. מיתוס זה הוא אחד מני רבים שהגיע מיישום מוטעה של מידע בנוגע להאכלה בבקבוקים והשוואתו להנקה. למעשה, מחקרים מוכיחים כי לא משנה באיזו תנוחה התינוק יונק, ההנקה פועלת כדי להפחית את השכיחות של דלקות אוזניים. בהאכלה של מזון נוזלי מבקבוק, החשש הינו שהנוזל עלול להיכנס לחצוצרת השמע (תעלה המחברת בין האוזן התיכונה לחלל הגרון אשר תפקידה לאוורר את חלל האוזן התיכונה ולנקז ממנה נוזלים) ומשם לאוזן התיכונה ולגרום לזיהום.המבנה של חצוצרת השמע אצל תינוקות וילדים הוא מאונך יותר משל מבוגרים ובשל העובדה שתינוקות ניזונים ממזון נוזלי יתכן מצב בו חלב אם או תמ"ל יעברו מחלל הפה אל חלל האוזן הפנימית. בנוסף, במצב של צינון, נוזלים רבים ממלאים את חלל הנאזופארינקס (לוע האף) ועשויים לסתום את חצוצרת השמע או לעבור אל חלל האוזן הפנימית. נמצא כי תינוקות שמקבלים בקבוק תמ"ל בשכיבה סובלים יותר מדלקות אוזניים מאשר תינוקות יונקים, זאת משום שהתמ"ל יכול להיכנס לחצוצרת השמע ומשם לאוזן התיכונה ולגרום לזיהום. ישנן שתי בעיות בהשלכת עובדה זו בנוגע להנקה או האכלה בחלב שאוב בבקבוק:

  1. חלב אם ותמ"ל אינם זהים – חלב אם מעכב את היווצרותם של חיידקים בשל הנוגדנים המצויים בו, בעוד תמ"ל אינו מכיל גורמי חיסון. כך שאם חלב אם מגיע אל חלל האוזן הפנימית הוא אינו גורם לאותה השפעה כמו תמ"ל. ד"ר ג'ק ניומן מסביר כי הנוגדנים בחלב האם מרפדים את הרירית של התינוק ומונעים התרבות של חיידקים זיהומיים ווירוסים. תרביות הגרון והאף של תינוקות יונקים מראים פחות חיידקים שהם כנראה הגורם החיידקי השכיח ביותר של דלקות אוזניים.
  2. הנקה והזנת בקבוק אינם זהים – חלב אם אינו נשפך מהשד לפיו של התינוק בעת ההאכלה כפי שקורה כאשר התינוק ניזון מבקבוק. בהנקה התינוק שולט בכמויות החלב ולכן הסיכוי שיגיע חלב עודף לתוך חצוצרת השמע ומשם לאוזן הפנימית הוא נמוך. בנוסף, ד"ר ניומן מסביר שלמיקום התינוק בזמן ההאכלה יש השפעה על יכולת מעבר החלב לחלל האוזן הפנימית ומיקום (תנוחת) התינוק בהנקה שונה מאוד מהאכלה בבקבוק, לכן בהאכלה מבקבוק של תמ"ל או חלב שאוב יש להתייחס להמלצות בנוגע להאכלה איטית וקצובה.

ד"ר דוד ג'דף מסביר כי הנקה תורמת לפיתוח הלסת, שכן בפעולת היניקה מעורבים שרירים ועצמות הפה והלסת. תנועת הלסת משפיעה על מפרק הלסת, על האוזניים וחצוצרת השמע וגורמת לכך שהלסת פועלת ומתפתחת בצורה מיטבית, מה שעוזר להפחית זיהומים באוזן. זאת לעומת האכלה בבקבוק בה הפה של התינוק פועל באופן פאסיבי יותר שמניע פחות את הלסת ושרירי הפה והפנים. מאידך, מחקרים מצביעים על כך שהאכלה בבקבוק עלולה להעלות את הסיכוי להיווצרות דלקת משום שהואקום שנוצר על ידי האכלה בבקבוק עלול לגרום לנזק לחצוצרת השמע בחלק הפנימי של האוזן. כמו כן, יש לזכור כי כמעט בכל תנוחות ההנקה התינוק שוכב, בין אם האמא שוכבת או לא. לכן אם אמא מניקה בשכיבה זה לא מגביר את הסיכוי למעבר של חלב לתוך חצוצרת השמע. מחקרים רבים מעידים על כך שהנקה בלעדית למשך לפחות 4 עד 6 חודשים מפחיתה את הסיכון לדלקת אוזניים חריפה ולאירועים חוזרים של דלקת אוזניים. כמו כן, מחקרים מראים כי הנקה חלקית מספקת הגנה חלקית מפני דלקות אזניים. מציצה של מוצצים, צעצועים, אגודלים וחפצים דומים עלולה לגרום לאותן בעיות באוזן כמו האכלה בבקבוק. הגורם המשותף לכל הפעילויות הללו הוא שלחץ שלילי נוצר בפה, ואז הוואקום מועבר לאוזן התיכונה. לכן, הצעד הראשון במניעת זיהומים באוזן יהיה לשקול להפחית שימוש במוצצים וכדומה. לגבי האכלה, מומלץ להניק, או אם הנקה לא מתאפשרת, מומלץ לנסות להפחית את היווצרות הואקום בזמן ההאכלה בבקבוק ואולי אף לשקול האכלה שאינה בבקבוק במקרה האפשרי כמו בכוס אימון. ישנם בקבוקי האכלה שנועדו למנוע קריסת הפטמה ואת היווצרות בועות אוויר, בכדי למנוע היווצרות של ואקום חזק שמועבר לאוזן התיכונה.

קרדיט: רעות בלזר

המלצות לאמא מניקה שהתינוק שלה סובל מדלקות אוזניים חוזרות:

המשיכי להניק- מחקרים מוכיחים שההנקה פועלת כדי להפחית את שכיחות של דלקות אוזניים, מכל הבחינות הנקה היא הטובה ביותר עבור התינוק. הן מבחינת פעולת היניקה והן מבחינת חלב האם שמכיל נוגדנים. אין מניעה להניק בשכיבה – כמעט בכל תנוחות ההנקה התינוק שוכב, בין אם האמא שוכבת או לא. לכן אם אמא מניקה בשכיבה זה לא מגביר את הסיכוי למעבר של חלב לתוך חצוצרת השמע. רצוי להיות במעקב אצל רופא א.א.ג. בהאכלה מבקבוק חלב שאוב יש להקפיד על האכלה קצובה ואיטית בזווית של 90 מעלות כדי למנוע הישפכות חלב עודף לחצוצרת השמע. טיפולים טבעים – אנטיביוטיקה היא לא תמיד הפתרון… אבל אין לשפוך לחלל האוזן חלב אם, שמן זית וכו'. במידה ויש נקב קטן בעור התוף זה עשוי לגרום לנזק בלתי הפיך. אפשר לעשות עיסויים עדינים בחלק החיצוני של האוזן, ולהיות קשובים, זה לא תמיד נעים לתינוק אם הכאב רב. לסיכום הנקה מהווה את ההגנה הטובה ביותר מפני דלקות וזיהומים ושומרת על בריאות האוזניים עבור תינוקות. אם אין אפשרות להניק, מומלץ להפחית את היווצרות הואקום כאשר מאכילים בבקבוק ולהשתדל למנוע מציצת מוצץ או אגודל. אפשר להמשיך להניק בשכיבה. אם את מרגישה שהנקה בשכיבה מגבירה את מצבי הדלקות את יכולה לנסות למשך תקופה לא להניק בשכיבה ולראות אם זה משפר את המצב.

מקורות:Bottle Feeding And Ear Infections: A Formula For Disaster? Craig Brown, M.DEar Infection Information When is it an Ear Infection?The Diagnosis and Management of Acute Otitis Media. American Academy of PediatricsDetecting an Ear InfectionIdentifying and Treating Ear Infections in ChildrenEar infections and the Breastfed BabyBreastfeeding and Risk of Infections at 6 Years. Pediatrics