"מה אמהות עושות – בייחוד כשנדמה שאינן עושות שום דבר"

"האם קרה לך שבילית את כל היום בטיפול בתינוק או בילד קטן, ובסוף היום הרגשת ש"לא עשית כלום"? האם לפעמים קשה לך להרגיש מרוצה ממעשייך, ואת אומרת לעצמך שהיית אמורה להספיק יותר?"

נעמי סטדלן, מדריכת ליגת לה לצ'ה בבריטניה, כתבה ספר קליל לקריאה, שמנסה להתחקות אחרי מה הן אותן פעולות שאמא עושה, על אף שנראה שהיא לא עושה דבר. בספרה, עושה סטדלן תקריב (zoom in) על מהות הקשר בין התינוק לאמא, ומפרטת מה הם אותם דברים שקורים באינטראקציה ביניהם. טענתה החדשנית היא שבשפות המערביות חסרים מלים ומושגים לתאר פעולות בסיסיות באימהות, ולכן גם אימהות מתקשות להסביר לעצמן ולסובבים, מה מרכיב את שיגרת יומן ומה עושה אותן עסוקות כל כך.

כשאישה נהפכת לאם היא נהיית לרוב מאוד עסוקה. ימיה ולילותיה מתמלאים בטיפול בתינוק או בתינוקות. פתאום, האישה לא זמינה בטלפון או שהיא יכולה לדבר לפרקי זמן קצרים מאוד. פעמים רבות היא נראית טרודה או עייפה מאוד, חוט מחשבתה קטוע, והיא מספרת שכל עולמה השתנה מאז נעשתה אמא.

מה מהות השינוי הזה – מאישה לאמא? ואיך זה שתינוק קטן, שסך הכל לא עושה הרבה – בעיקר שוכב שם – מעסיק את האמא כל כך?

חוסר היכולת להסביר את עצמן לאחרים מוביל הרבה פעמים לתחושת בדידות וחוסר הערכה עצמית, שמוכרות כל כך לאימהות בחופשת לידה, ולעתים אף מתורגמות לדכדוך או דכאון אחרי לידה.

כל אמא תסכים, שעם לידת התינוק מתחיל תהליך למידה ארוך ואינטנסיבי. על האמא הטרייה מוטל ללמוד לטפל בייצור הקטן שנוסף למשפחה, בצורה המיטבית, וללמוד להתנהל בלוח הזמנים החדש, הצפוף והלא ברור, ובסיטואציה המשפחתית החדשה שנוצרה. סטדלן מסבירה יפה מה כולל אותו תהליך למידה וחושפת לקוראת כמה מחשבה, תשומת לב ורגש משקיעה אמא בפעולות טריויאליות לכאורה, כמו תכנון נסיעה ברכב או הרגעת תינוק בוכה, ולמה כל זה מאוד מעייף ומעסיק.

הספר גם עוסק בנושאים נפיצים כמו: מתחים עם בן הזוג בעקבות הלידה, מה היא "אהבת אם", יחסי אם טרייה עם אמא שלה ועוד ועוד. בעיקר, הספר מבין אימהות. הכותבת מבינה אימהות, וגם מצליחה להסביר אותן לציבור הרחב, כמו שאימהות עצמן לא מסוגלות פעמים רבות. האימהות ימצאו בקריאת הספר חוויה מעצימה ומרגיעה, וימצאו עצמן גאות באימהות שלהן ובדברים שהן יכולות ועושות למען תינוקן.

כך שאם יש מישהו בסביבתך שלא מבין את מה שעובר עלייך, תני לו לקרוא את הספר הזה! זו מתנה נפלאה לאשה אחרי לידה. ממליצה בחום על קריאת הספר לכל אמא, אבא ובני משפחה אוהבים, בחודשים הראשונים לאחר לידת התינוק.

ביקורת על הספר, מאת סיון בן אור, מדריכת לה לצ'ה

מחיר: 79 ש"ח

להזמנת הספר