חשיבות מגע עור לעור אחרי לידה: מאת ד"ר ג'ק ניומן

Zilah Joslin nursing newborn-thumb

מאת ד"ר ג'ק ניומן, רופא ילדים קנדי ומומחה בהנקה.

ד"ר ג'ק ניומן הרצה בכנס לה לצ'ה בחודש מאי 2014 בנושא השפעות הלידה על ההנקה

להנקה סיכוי טוב יותר להצליח כאשר האם והתינוק נמצאים במגע עור-לעור מיד לאחר הלידה, והתינוק זוחל אל השד בעצמו ונצמד אליו בעצמו ללא כל עזרה. אין כל סיבה למנוע מן הרוב הגדול המוחלט של התינוקות שאך זה נולדו להיות במגע עור-לעור, אפילו אם נולדו בניתוח קיסרי, ויש סיבות רבות וחשובות לכך שעליהם להיות במגע עור-לעור מיד לאחר הלידה, ולהישאר כך למשך שעה לפחות. תינוקות שמגיעים ל"היצמדות עצמית" מתמודדים עם הרבה פחות בעיות בהנקה. התהליך אינו כרוך במאמץ כלשהו מצד האם, ואין היגיון במדיניות בית חולים ש"מעודדת אמהות לנוח מיד לאחר הלידה".  בהמשך מופיעים קישורים לשני סרטוני וידאו שמראים את התהליך.

יש להשאיר את התינוק במגע עור-לעור עם האם למשך זמן ארוך ככל האפשר מיד לאחר הלידה ולמשך השבועות הראשונים לחייו. אגב, מחקרים הראו גם שקשר עור-לעור בין אמהות לתינוקות שמר על חום הגוף של התינוק באותה מידה שעושה זאת אינקובטור (ראו בפיסקה הבאה על מגע עור-לעור). נכון שתינוקות רבים לא נצמדים ויונקים בזמן זה, אך באופן כללי, זו לא בעיה, ואין כל נזק בהמתנה עד שהתינוק יתחיל לינוק. מגע עור-לעור הוא טוב וחשוב מאוד עבור התינוק והאם, גם אם התינוק איננו נצמד.

מגע עור לעור עוזר לתינוק להסתגל לסביבה החדשה שלו: נשימתו של התינוק, קצב הלב ולחץ הדם שלו נורמליים יותר, ריכוז החמצן בדמו גבוה יותר, חום גופו יציב יותר ורמת הסוכר שלו גבוהה יותר. יתר על כן, יש כמה עדויות מבוססות לכך שככל שהתינוקות נשארים יותר במגע עור-לעור במהלך הימים והשבועות הראשונים לחייהם (לא רק בזמן הארוחות), כך תהיה התפתחות המוח שלהם טובה יותר.

צפו בסרטוני הווידאו, ראשית
זחילה עצמאית לשד אחרי לידה ואז תינוק שנולד בשבוע 36 יונק אחרי לידה.
שימו לב, בסרטון השני, כמה טוב התינוק יונק ומקבל חלב (חפשו את העצירה בסנטר בזמן שהתינוק פותח את פיו עד למקסימום).

לצפיה בהרצאה של ד"ר ג'ק ניומן

תודה לעדי יותם, מדריכת ללל, על התרגום.

עוד כתבות מד"ר ניומן:

איך מציגים את מה שטוב בהנקה כמשהו רע: קולוסטרום
טיפול באלרגיות באם המניקה
כשמשהו טוב בהנקה מוצג כמשהו רע: שונות בחלב אם