איך מציגים את מה שטוב בהנקה כמשהו רע: קולוסטרום

Photo credit: Liron Kopinsky

קרדיט: לירון קופינסקי

מאת ד"ר ג'ק ניומן. ד"ר ניומן ייתן שני ימי הרצאות בתל השומר בימים 13.5-12.5.

שומעים לעיתים שאומרים לאימהות צעירות ש"זה רק קולוסטרום" כאילו זה לא שווה, או ש"אין מספיק חלב בימים הראשונים" או "החלב טרם הגיע, אז צריך לתת תמ"ל". בתרבויות מסוימות הקולוסטרום נחשב רע לתינוק ואפילו מאמינים שיכול לגרום לתינוק לחלות – אמהות בתרבויות אלה נוטות לסחוט ולזרוק את הקולוסטרום שלהן.

אבל הקולוסטרום הוא נוזל מופלא. הוא שונה מאד מחלב אם שמגיע כמה ימים אחרי הלידה. הוא מכיל:

  •  יותר נתרן, אשלגן, כלורין, חלבונים וויטמינים מסיסים בשומן
  • יותר מינרלים
  • ריכוז גבוה יותר של נוגדנים, במיוחד מסוג SIgA
  • ריכוז גבוה מאד של תאי דם לבנים (100,000-5,000,000 למ"ל)
  • ריכוז גבוה יותר של decosahexaenoic)  DHA), חומצה לינולאית וחומצה ארכידונית.
  • ריכוז גבוה יותר של נוגדי חימצון.

יתרה מכך, קולוסטרום הוא גם המניעה וגם הטיפול הטובים ביותר למצב של נפילות סוכר בדם התינוק, הרבה יותר טוב מתמ"ל, מכיוון שאינו מגרה הפרשת אינסולין אצל התינוק. כמו כן, מכיוון שהקולוסטרום מעודד יציאות אצל התינוק, הוא עוזר לתינוק להפטר מהבילירובין ובכך עוזר למנוע צהבת.

העובדה שאין הרבה קולוסטרום נתפסת לעיתים כדבר שלילי, אך תפיסה זו מבוססת על מנטליות של האכלה בתמ"ל. בעצם, תינוקות הניזונים מתמ"ל מקבלים הרבה יותר מדי חלב בימים הראשונים, ועלולים "להתרגל" לצרוך יותר חלב ממה שהם באמת צריכים.

לסיום, כדאי לזכור שגם אם התמ"ל הוא "בדיוק כמו חלב אם בשל" (והוא ממש לא), אז הוא ממש לא דומה לקולוסטרום. נשאלת השאלה האם ראוי לתת תמ"ל בימים הראשונים לחייו של התינוק?

ד"ר ג'ק ניומן, יליד ישראל, רופא ילדים קנדי מומחה בייעוץ הנקה. כתב מאמרים רבים ויצר סרטונים רבים על הנקה המופצים ברחבי העולם כמקור מידע מוסמך ומהימן בהנקה. בשנת 1984 ייסד את מרפאת ההנקה בבית חולים בטורונטו והיה יועץ של יוניצ"ף בנושא בית חולים ידידותי לתינוק. מרצה בכנסים רבים לרופאים ואחיות, יועצות הנקה ומדריכות ליגת לה לצ'ה. ד"ר ניומן שותף בכתיבת הספר "המדריך של ד"ר ג'ק ניומן להנקה" יחד עם ליגת לה לצ'ה קנדה, מדריך לאנשי מקצוע ואמהות המוכר בארה"ב כ"הספר המלא של תשובות בהנקה".

הכתבה הופיעה באנגלית בדף הפייסבוק של ד"ר ניומן.

תודה לאילנה גליקר על התרגום.

גם מאת ד"ר ניומן: טיפול באלרגיות לאם המניקה

לחצי לקבל עדכונים מליגת לה לצ'ה בדוא"ל