שאיבת חלב אם למתחילות

Image courtesy of Keerati / FreeDigitalPhotos.net

אמא שמניקה וחייבת לעזוב את תינוקה יכולה לשאוב את החלב שלה כדי שהתינוק יוכל להנות מהתכונות של החלב, כולל נוגדנים ורכיבים אחרים המתאימים לתינוקה. אמהות שואבות גם לתת לתינוק שנולד פג, ששוהה בבית חולים, בכל מקרה שהתינוק לא יונק, או כדי להגביר כמות החלב. כדי ללמוד יותר על הנקה ושאיבה, מומלץ ליצור קשר עם ליגת לה לצ'ה.

פעולות טרם שאיבה: שאיבת חלב שונה מהנקה, ובתחילת הדרך לעתים אמהות מצליחות לשאוב רק כמות קטנה. הדבר קורה הן בשל ההשפעה ההורמונלית של קירבת התינוק, המעודדת את הזרימה, והן בשל יעילות היניקה כשיש מגע של הידיים ישר על השד.

תרגול והתמדה חשובים להצלחת השאיבה, לכן חשוב להמשיך בניסיונות השאיבה גם אם בשאיבות הראשונות לא ייצא חלב כלל, או שייצא מעט חלב – 10 או 20 מ"ל. יתרה מכך, גם כאשר מצליחים לשאוב כמות מסויימת, אין זה מעיד כי "זו כל הכמות שיש בשד" – גם אם יוצאים 90 מ"ל, זה לא אומר שזה כל מה שהתינוק מקבל.

על מנת להגביר את יעילות השאיבה ולדמות אותה להנקה, שבה התינוק נוגע בשד ומגרה את שחרור החלב, חשוב לעודד את השחרור בתחילת השאיבה, ע"י עיסוי השדיים בתנועות מעגליות קטנות מסביב להילה. "ניעור" השד או חימומו לפני ההנקה ימריץ את זרימת הדם ויגדיל את הסיכוי לשחרור מהיר של אוקסיטוצין, ההורמון הגורם ל"ירידת" החלב בצינוריות. אם את חשה אי נוחות מתהליך השאיבה או לחץ בשל הנסיבות, נשימות עמוקות ואיטיות ומחשבות על התינוק יוכלו לעזור בתהליך ההרגעה. נשים רבות מצאו כי תמונה של התינוק או בגד עם הריח שלו עוזרים להן להירגע ומזרזים את השאיבה.

  • כדאי לוודא טרם השאיבה כי את חשה ביטחון שלא יפריעו לך בתהליך. חשש מפני הפרעה יכול לפגוע ברפלקס שחרור החלב, החשוב לשאיבה מוצלחת.
  • כאשר האישה מנוסה בתהליך השאיבה, לרוב ניתן לוותר על שלב ההכנה.

תהליך השאיבה

תהליך השאיבה (במשאבה חד צדדית) אורך בדרך כלל כחצי שעה, בדומה לפרק הגירוי של השד בעת ההנקה. לאחר עיסוי השד טרם השאיבה ניתן להתחיל לשאוב. כאשר קצב ירידת החלב יורד, מומלץ להחליף בין השדיים. כמו כן מומלץ "לעודד" את קצב ריקון השד על ידי עיסוי השד גם בעת השאיבה עצמה. . שימוש במשאבה דו-צדדית, מקצר את משך השאיבה לרבע שעה, כאשר מומלץ להפסיק לצורך עיסוי השד לקראת סיום השאיבה.
מחקרים הראו כי ישנו חלב רב בשד גם לאחר שהשאיבה מסתיימת. שאיבה ידנית של השד, בעיקר באזורים הרחוקים מהפטמה, תאפשר ניצול של החלב הזה ותגדיל את ייצור החלב העתידי.

עיתוי ותדירות השאיבה

עיתוי השאיבה ותדירותה משתנים לפי מטרת השאיבה וגיל התינוק.

  • אם מטרת השאיבה היא להחליף הנקה כאשר התינוק בן יומו, למשל כאשר התינוק עדיין מאושפז, מומלץ לשאוב 8-12 פעמים ביממה (כמספר הפעמים שהתינוק היה יונק). במקרה כזה, שימוש במשאבה חשמלית כפולה (ברמת בית חולים), חיוני על מנת לשמר את ייצור החלב ולחסוך בזמן. ניתן להשכיר משאבות ברמת בית חולים מחברות פרטיות או יועצת הנקה. כדאי לשים לב שהשאיבה לא נעשית בעוצמה חזקה מדי, כך שתפגע בעתיד ביכולת התינוק לעורר רפלקס שחרור חלב. עוצמת השאיבה צרכיה להיות כך שהשאיבה לא תכאב וכי לא יהיו סימני משיכה או שטפי דם לאחר השאיבה.
  • אם השאיבה מיועדת לספק חלב-אם כאשר האימא נעדרת לפרק זמן קצר מהבית, מומלץ להכין את הכמות יום-יומיים מראש על מנת להימנע מלחץ ברגע האחרון. אם ניתן – כדאי לנצל את ההיעדרות לשאיבה אשר תדאג לחלב שאוב לפעם הבאה.
  • אם מטרת השאיבה היא לספק חלב-אם לתינוק כאשר האם נעדרת באופן יומיומי, עקב חזרה לעבודה או ללימודים, מומלץ כי תשאב בזמנים קבועים בזמן היעדרה, בהתאם להנקות שהיא "מפספסת" ובאופן שידמה את דפוסי ההנקה של היונק. במקרה כזה, משאבה חשמלית כפולה מקילה מאוד על האם, משום שהיא חוסכת זמן שאיבה ומגדילה את יעילות השאיבה.

טיפים נוספים

שואבות רבות מעידות על יעילות שאיבה גבוהה יותר בשעות הבוקר המוקדמות.
כאשר התינוק הינו בן מספר שבועות ובריא, לרוב אין צורך בעיקור חלקי המשאבה והבקבוקים לאחר כל שאיבה. אחסון במקרר או שטיפה קלה יכולים להספיק בין השאיבות, כאשר הניקוי העיקרי מתבצע פעם ביממה.
אם שאבת כמה פעמים במשך היום, כמות קטנה בכל פעם – תוכלי לאחד את הכמות ששאבת ביממה בבקבוק אחד (בהנחה שאת יודעת שתינוקך אכן יזדקק לכל הכמות בארוחה אחת). עדיף לקרר את החלב הטרי לפני הוספתו לחלב שבמקרר.

כתבה בנושא: כמה חלב אם להשאיר לתינוק?

האכלה מבקבוק בדרך תומכת הנקה

תינוק שמסרב לאכול מבקבוק