הנקה בהריון

A mother breastfeeding her baby outdoors

(תמונה: נעמה אביגל)

סביב הנקה בהריון יש המון מיתוסים ושמועות. במאמר זה נתייחס להשפעת ההריון על היונק, להשפעת ההנקה על ההריון, ולהשפעת המצב כולו על האמא.

מה קורה בזמן ההריון?

במהלך ההריון, החל מהשליש השני לערך, הגוף מתחיל להכין את עצמו לתינוק החדש שעומד להיוולד ומייצר קולוסטרום. כלומר, טעם וכמות החלב משתנים. לפיכך חשוב לשים לב למדדים המעידים על כך שצרכיו של התינוק מתמלאים: גדילה, התפתחות, עלייה במשקל, כמויות מספיקות של פיפי וכדומה. ייתכן מצב שבו ההנקה לא תוכל לספק את כל צרכיו של תינוק בן כמה חודשים. במקרה כזה, חשוב לתת לתינוק מוצקים או אפשרויות אחרות.
השינויים ההורמונליים גורמים לרגישות בפטמות אצל אמהות רבות, ורגישות זו מדרבנת אותן לקיצור משך ותדירות ההנקות. פעמים רבות הרגישות בפטמות היא הסימן הראשון לכך שהאמא בהריון.
יש אמהות שמחליטות להמשיך להיניק בזמן ההריון ללא קשר לגיל התינוק. הן פשוט מרגישות שהן לא רוצות לגמול בגלל הריון.
הנקה במשך ההריון לא תמנע מהעובר משאבים הנחוצים להתפתחותו.

גמילה?

חלק מהתינוקות או הפעוטות היונקים אינם מרוצים מהשינויים, אם בטעם החלב, אם בכמותו ואם בגורמים אחרים, והם גומלים את עצמם במהלך ההריון למרות רצון האם להמשיך להניקם.
חלק מהאמהות המיניקות גומלות את הפעוט בעקבות השינויים הפיזיולוגיים המתרחשים בזמן ההריון. במקרה כזה יש לשים לב לחשיבות ההנקה אצל הילד, ולהשתדל לגמול בצורה הדרגתית תוך התחשבות ברגשותיו.

אם אני לא אגמול… אני אניק… שניים?!?

אמהות רבות בוחרות להמשיך להניק בהריון ואחריו את שני האחים ביחד. הנקה זו נקראת הנקת צמד או הנקת טנדם. הנקה זו מקובלת בהרבה מקומות בעולם, בעיקר כשהאחים בגילאים המאפשרים זאת.
לקראת סוף ההריון הבטן הגדלה יכולה להקשות על הפעוט להגיע אל השד. פעוטות מסוגלים לינוק בנוחות בתנוחות יצירתיות. ילד שרוצה לינוק ימצא את הדרך אל השד.
יש אמהות המודאגות מכך שהפעוט או התינוק היונק יגמור את הקולוסטרום לתינוק שעתיד להיוולד, אך אין סיבה לדאגה, מכיוון שהקולוסטרום יהיה שם עבור התינוק החדש עם הלידה ככל שיינק מן השד. השד אינו מיכל שבו כמות סופית של חלב העלולה להיגמר, אלא "מפעל ייצור" לחלב שמייצר לפי היניקה. רוב האמהות מעדיפות לתת לתינוק החדש לינוק ראשון, במיוחד בימים הראשונים.

זה מסוכן להניק בזמן הריון?

אחד המיתוסים סביב הנקה בזמן הריון הוא, שגירוי פטמות עלול לגרום ללידה מוקדמת. האוקסיטוצין, אותו הורמון הגורם להתכווצויות הרחם, מופרש גם בעת האורגזמה. לכן, אם נאסר על קיום יחסי מין במהלך ההריון עקב חשש מהתכווצויות ברחם שעלולות לגרום ללידה מוקדמת – כדאי לשקול בזהירות גם את ההנקה בזמן ההריון, מפני שקיים חשש תיאורטי שההנקה עלולה לגרום להתכווצויות ברחם כתוצאה מגירוי הפטמות (החשש לגבי ההנקה תיאורטי, כי אין עדויות לגבי לידה בעקבות הנקה. לעומת זאת, החשש לגבי יחסי מין אינו תיאורטי אלא מבוסס מחקרית). עם זאת, ההתכווצויות כתוצאה מההנקה חלשות יותר מההתכווצויות ביחסי מין. אם לא ניתנה הוראה להפסיק לקיים יחסי מין, גם ההנקה לא מהווה סיכון להריון.

ההורמונים המופרשים בזמן ההריון נמצאים בכמות קטנטנה בחלב האם, אך אינם מזיקים לתינוק היונק. כמות ההורמונים שהפעוט יקבל תלך ותפחת ככל שאספקת החלב של האם תקטן. העובר ברחם נחשף להורמונים אלו ברמה גבוהה יותר דרך השליה מאשר הפעוט היונק.

נכון להיום, אין הנחיה רפואית ברורה המגדירה את המצבים שבהם ההנקה מסכנת את ההריון, וההמלצות הרפואיות של העוסקים במתן טיפול לנשים בהריון מגוונות ביותר. לעתים קרובות אמהות מקבלות המלצה לגמול כאשר קיים אחד מהמצבים הבאים:

  • דימום או כאבים ברחם.
  • היסטוריה או סימנים של לידות מוקדמות.
  • קושי בעלייה במשקל האם במהלך ההריון.

בנייר העמדה של האקדמיה האמריקאית לרפואת משפחה משנת 2002 נכתב בפירוש: "הנקה במהלך הריון אינה תופעה יוצאת דופן. אם ההריון תקין והאם בריאה, המשך ההנקה במהלך ההריון נתון להחלטת האם" (AFP 2002).

למרות מידע רפואי זה, נתקלות אמהות רבות בהמלצות או הנחיות של הרופאים והצוות המטפל לגמול בגלל הריון. אך אשה בריאה שהריונה תקין ללא היסטוריה מיילדותית חריגה יכולה להמשיך ולהיניק אם היא בוחרת בכך. ההחלטה היא אישית, של האם והתינוק/פעוט היונק.

אבל מוזר לי…

הרבה אמהות חשות סוג של אי-נוחות רגשית בזמן ההנקה, מין תחושת "עצבים" או "חוסר שקט". אם האמא רוצה להמשיך להיניק אך תחושות אלו מפריעות לה, ניתן להסיח את הדעת מ"חוסר השקט" על ידי קריאת ספר, האזנה למוזיקה או כל פעילות מרגיעה אחרת תוך כדי הנקה. זה הזמן "לתפוס טרמפ" על ההורמונים המרגיעים המופרשים בזמן ההנקה, ולהיעזר בהם. עבור אם לפעוט הדורש תשומת לב כשהוא מתרוצץ סביב, ההנקה יכולה לאפשר לה לשבת בנוחות ברגליים מורמות או אפילו לנמנם.

יש אמהות מיניקות המתכננות את ההריון הבא מתוך מחשבה שהנקה בזמן ההריון לא תפריע להן. במקרים רבים הדבר נכון, אולם יש לקחת בחשבון גם אפשרות שכאשר יתחיל ההריון, יצוצו תחושות שהאם לא יכלה לשער מראש. ייתכן גם שהטעם והכמות המשתנים של החלב יביאו את התינוק או הפעוט להיגמל לפני המועד הצפוי.

איך אפשר להחליט ככה?

ההחלטה האם להמשיך להיניק בזמן ההריון היא החלטה אישית של הצמד היונק (אם-תינוק) ומלווה ברגשות ובתחושות גופניים רבים.

אחת האפשרויות היא לא להחליט החלטה חד-משמעית לגבי הנקה במהלך ההריון, אלא לקבל בכל יום את ההחלטה מחדש (one day at a time).