שאלות נפוצות

תזונה (1)

האם מותר לאכול סושי בהנקה?

כן, זה לא כמו בהריון. בתאבון!

שאיבה ואחסון חלב אם (8)

אתמול שאבתי חלב ושמתי במקרר. ועכשיו אני שוב שואבת חלב כי בערב אני יוצאת. אני יכולה לאחד את מה ששאבתי אתמול עם מה ששאבתי היום, גם אם הטמפרטורות שונות? כל טיפה חשובה לי.

אפשר לערבב, אין צורך לאחד טמפרטורות.

חלב שנשאב, ישר נכנס למקפיא, או מחכים קצת ( בגלל שהוא יוצא מהגוף חם)?

אפשר להקפיא ישר.

יש לחלב האם שהופשר טעם מוזר. האם אפשר לתת לתינוק?

לפעמים, חלב אם שעבר קירור או הקפאה משנה צורה או ריח. ריח מתכתי יכול להיות מברזל בתוך החלב, וערבוב קל יכול להמעיט את הריח. בכל מקרה אפשר לתת לתינוק. ריח של סבון מסמן על רמה גבוהה של האנזים ליפאז בחלב. זאת תופעה מוכרת אצל אמהות. אפשר להציע לתינוק אבל אם הוא מסרב, מומלץ לחמם את החלב עד כמעט רתיחה אבל לא להרתיח, לקרר ולהקפיא. גם אם יש ריח לא נעים, אפשר להציע לתינוק. חלב חמוץ מריח כמו חלב פרה חמוץ עם ריח דוחה מאוד. כדי לדעת איך מריח חלב שבאמת חמוץ, אפשר להשאיר כמות קטנה על השיש לכמה ימים עד שיחמיץ.

מה לעשות כשיש חלב אם קפוא במקפיא ויש הפסקת חשמל יזומה

למקרה של הפסקת חשמל יזומה, כדאי לשמור שהמקפיא יהיה מלא כל הזמן, ולהוסיף לו בקבוקים עם מים לפי הצורך (המים קופאים וישמשו כקרח לקירור). בשעת הפסקת החשמל, אין לפתוח את המקפיא. אם החלב מפשיר, אפשר להקפיא שוב כל עוד יש קצת קרח, כלומר כל עוד החלב לא הופשר לגמרי. אם יש חשש לגבי טריות החלב, אפשר להריח אותו. בחלב אם יש נוגדנים ששומרים על איכותו, בדרך כלל שבוע במקרר, אז כמה שעות במקרר שהיה קצת חם מהרגיל (שוב, נסו לא לפתוח) לא יגרמו להחמצת החלב אלא אם כן הוא אמור היה להחמיץ בכל מקרה תוך יום-יומיים. אפשר לשמור חלב אם במקרר למשך 8 ימים, אם שמים אותו בחלק האחורי של המקרר, הרחוק מהדלת.

התינוק לא סיים את החלב השאוב בארוחה, ונשאר חלב בבקבוק. האם ניתן לתת לו את החלב או שאני חייבת לזרוק אותו?

זאת שאלה מאד שכיחה בקרב אמהות, אך בינתיים לא בקרב מדענים שעורכים מחקרים.

חלב האם הוא דווקא חומר די יציב, וכולל נוגדנים וחומרים אחרים שעוזרים לשמור על טריותו.  עם זאת, לא כדאי להשאיר לאורך זמן חלב שהתינוק כבר שתה ממנו.  אפשר להשתמש בשכל הישר — לא לתת חלב כזה למחרת, אך נראה שניתן לתת אותו כעבור חצי שעה, או אפילו עד לארוחה הבאה.

כדי למנוע בעיה  זו, יש למלא לתינוק כמויות קטנות בכל פעם, כך שלא יישאר חלב אחרי הארוחה.  אם יש לך ספק אם החלב עוד טרי, אפשר להריח אותו.  אם יש לו ריח חמוץ, אז לא לתת.  ישנן אמהות שטועמות את החלב כשהוא טרי, כדי ללמוד להכיר אם הוא טרי או לא במקרה של ספק.

האם אפשר לנער בקבוק עם חלב אם שאוב?

שאלה: ניערתי חלב אם ששאבתי. אחר כך קראתי שזה אסור. האם גרמתי נזק לחלב?

תשובה: ללא קשר לניעור החלב, התינוק שלך קיבל מתנה נפלאה של חלב אם שאוב. באופן תיאורטי יכולה להיות פגיעה חלקית במבני מולקולות בחלב, ראי פירוט פה.
כמו שכתוב, ללא קשר לניעור, התינוק קיבל הרבה גורמי הגנה. במאמר אין התייחסות לויטמינים או לגורמים אחרים בחלב, רק לחלבונים, שהם בעלי מבנה תלת מימדי יותר רגיש. בכל מקרה, מה שהיה היה, זה כבר לא משנה עכשיו. גם חלב אם שעבר ניעור שווה זהב

האם זה בסדר שהחלב יוצא דליל / בצבע ירקרק / בצבע כתום?

כן, הכל תקין. מראה החלב משתנה לפי גיל התינוק, תזונת האם, כמות השומן בחלב ועוד. החלב תמיד מזין לתינוק. לרוב, בהנקה, בכלל לא מסתכלים על החלב והתינוק ממשיך לגדול כראוי. כמות השומן משתנה, אבל אם התינוק יונק באופן חופשי הוא ימשיך עד שהוא מקבל מה שהוא צריך.

ראו: יש דם בחלב. האם אפשר להניק?

שאבתי חלב ושמתי במקרר. האם עדיין אפשר להעביר למקפיא?

כל עוד החלב טוב להאכלה אפשר להעביר למקפיא. בגלל שאפשר לשמור חלב במקרר למשך שמונה ימים, בתקופה הזאת אפשר להעביר מהמקרר למקפיא כדי להאריך את זמן האחסון. ההקפאה שומרת על מצב החלב במצב שהיה בשעת ההקפאה, וקצת מורידה מערכיו התזונתיים. אחרי ההפשרה, עדיף להשתמש בחלב תוך 24 שעות. תמיד להריח את החלב לפני ההגשה.

במעגל החיים (3)

אני מניקה תינוק בן 5 חודשים, ועדיין לא קיבלתי מחזור. האם זה תקין?

כן, זה משתנה מאוד בקרב המניקות. יש שהמחזור הראשון יבוא אחרי חודשיים ויש שלא יראו את המחזור לכל תקופת ההנקה, אפילו למשך שנתיים או יותר.

קיבלתי ווסת פעם ראשונה מאז הלידה. איך זה ישפיע על ההנקה או החלב?

לוסת יש השפעה מינימלית וזמנית על אספקת החלב. רוב האמהות לא מרגישות הבדל בכלל. אין השפעה על איכות החלב, אבל יש תינוקות שמגיבים לשינוי בטעם בעת המחזור. במקרה שאת מרגישה ירידה בכמות החלב, מומלץ להניק לעתים קרובות ולא להוסיף בקבוקי תמ”ל. אם הבעיה נמשכת מומלץ ליצור קשר עם מדריכת לה לצ’ה (קישור).

המחזור הראשון הוא סימן שהגוף מתחיל לחזור לפוריות אחרי הלידה. הוא יכול להיות לא סדיר בחודשים הראשונים.

גיליתי שאני בהריון. אני מיניקה. האם אני חייבת להפסיק?

סביב הנקה בהריון יש המון מיתוסים ושמועות. במאמר זה נתייחס להשפעת ההריון על היונק, להשפעת ההנקה על ההריון, ולהשפעת המצב כולו על האמא.

מחלה אצל האם (3)

אני סובלת מוירוס קשה בבטן. האם להפסיק להניק? מה לעשות?

להקפיד על שתיה, לנוח, להקפיד על שטיפת ידיים, ולהמשיך להניק כרגיל. ייתכן שתרגישי קצת ירידה בכמויות, או שינויים אחרים, לא לדאוג, זה חוזר לקדמותו אחרי המחלה, אם תמשיכי להניק כמו עד עכשיו.
גופך מייצר נוגדנים נגד המחלה, ומעביר אותם לתינוקת שלך בכל הנקה. לכן דווקא בעת מחלה מומלץ במיוחד להניק, כדי להגביר את ההגנה החיסונית של התינוקת. היא תיחשף לוירוס שלך בכל מקרה, אבל בזה אפשר להמעיט בעזרת שטיפת הידיים.

איך להקל על ימים של מחלה אם אני רוב היום לבד עם התינוקת ומניקה הרבה?

אוי, זה כל כך קשה להיות חולה ולטפל בקטנטנים. בעיניי, הדרך הטובה ביותר לעבור ימים קשים – מחלות שלהם, שלנו, קפיצות גדילה – זה לקחת רבע שעה לעצמנו, להתארגן עם בקבוק מים, טישו, כמה כריכים וחטיפים בריאים בקופסה/צלחת; ללכת בנחת לשירותים, לצחצח שיניים, ללבוש פיג׳מה נקיה או טי-שרט, ולהיכנס עם תינוקי למיטה, עם ספר או מחשב. לא לצאת משם עד יעבור זעם. אני גיליתי, כמו הרבה אימהות נוספות, שהזמן הקצר הזה של ההתארגנות, מקל מאוד. וגם היכולת לשחרר ולתת לעצמי להיות חלשה.
כמובן שחשוב לשתות ולנוח כמה שיותר, לטפל בחום ובכאבים אם יש, ולהניק הרבה.
תרגישי טוב במהרה.

האם מותר להניק במהלך בדיקת העמסת סוכר?

לפי ד״ר יעל כהן, ביוכימאית המתמחה בסכרת, אחות מוסמכת ומיילדת: ״אין מניעה להניק בזמן ביצוע בדיקה של העמסת סוכר (OGTT).  ההנקה אינה משפיעה על רמות הסוכר בדם האם, ולכן גם לא על תוצאות הבדיקה״. מדובר על בדיקות סקר שונות לגילוי סכרת, בין אם בהריון, או לאחריו.

תרופות וטיפולים בהנקה (1)

האם אפשר להניק אחרי טיפולי שיניים?

כן, בהרדמה מקומית התרופות לא נכנסות לחלב. גם רוב סוגי האנטיביוטיקה בטוחים בהנקה.

חומרים בהנקה (1)

האם מותר לעשן בהנקה?

לפי מחקרים ברור שעדיף לעשן ולהניק מאשר לעשן ולתת תמ”ל (תרכובת מזון לתינוקות). רצוי לחכות כ-90 דקות אחרי העישון כדי להניק, כך שרוב הניקוטין ייצא מהחלב שלך. אמא שמעשנת יותר מ-20 סיגריות ביום עלולה להרגיש ירידה בכמות החלב. הנזק לתינוק נגרם מהחלקיקים בסביבה יותר מאשר בתוך החלב. כמובן ככל שאת מעשנת פחות, יהיה יותר טוב לך ולבני משפחתך.

וכמובן: לא ליד התינוק, לרחוץ ידיים במים וסבון כי הניקוטין עובר לתינוק גם דרך העור, ורבים ממליצים גם להחליף את הבגדים שגם הם ספוגים בכימיקלים שעוברים לתינוק.

חזרה לעבודה (2)

האם יש חוק לגבי הפסקות לשאיבה או מתן חדר לשאיבה בעבודה?

מא שחוזרת לעבודה במשרה מלאה זכאית ל”שעת הנקה.” זה אומר שהיא עובדה שעה פחות ביום. אבל זה לא קשור להנקה או שאיבה ובדרך כלל האמא חוזרת מוקדם מהעבודה.

לעובדות מדינה יש תיקון תקשי”ר שלשונו להלן:

אפשר לחזור לעבודה ולתת תמ”ל, ולהמשיך להניק שאר הזמן?

ההנקה עובדת לפי היצע וביקוש. אם את ממשיכה להניק בשעות שאת עם התינוקת, הסיכויים גדולים שלא תהיה בעיה.
יש כמה דברים שיכולים לעזור:
1. כדי למנוע דלקת וגודש, תוציאי בעבודה מעט חלב כל פעם שהשדיים נעשים קשים, לא לרוקן אלא רק מספיק כדי לרכך. אחרי כמה ימים בדרך כלל אין יותר צורך.
2. להניק חופשי כל הזמן שאת איתה. הנקה היא לא רק אוכל ואם מגבילים אותה יותר מדי, היא תעדיף אוכל רגיל או תמ”ל. לשמור על ההנקה ככיפית וכמענה רגשי.
3. להתחיל מוצקים בהדרגה, לפי סימני מוכנות, אצל ההמטפלת/במעון. כך שתוכלי לאט לאט להוריד את כמות התמ”ל ולא לפגוע בהנקה. אחרי כמה חודשים אפשר להוסיף ארוחת מוצקים גם בבית, לפי הקצב שבתך משדרת.
4. ללמד את המטפלת להאכיל מבקבוק בדרך תומכת הנקה. בשעת האכילה, למקם אותה במנח אנכי, למלא את הפטמה עד החצי, ולהקפיד שהבקבוק מקביל לרצפה. כמו כן, ליזום הפסקות כדי למנוע האכלת יתר.

נורמות בהנקה (15)

צד אחד שופע חלב, והשני פחות. מה עושים?

באופן טבעי, גופנו אינו סימטרי. כמו כן, יש סיבות שונות להעדפה של אחד הצדדים. הסיבות יכולות לנבוע מהאם או התינוק. לפעמים, ההעדפה כל כך בולטת, שהאם חוששת שהתינוק יפסיק לחלוטין לינוק מצד אחד, או מבחינה בהבדל בגודל השדיים. העדפה זו יכולה לנבוע מהבדל בכמות החלב בכל שד, וכמובן גורמת לירידה בכמות החלב בצד שאינו מועדף.

יש כמה דברים שאפשר לנסות:

 1. אם את נוהגת להיניק בכל הנקה משד בודד, כדאי להציע גם את הצד השני, כי מה שחשוב הוא כמות החלב הכוללת ולא דווקא כמה התינוק קיבל מכל צד.
 2. אפשר להתחיל יותר הנקות, או להציע “הנקות נישנוש”, מהצד שאת מנסה להחזיר אליו.
 3. אפשר לשאוב או לסחוט ידנית בצד שאת מנסה להחזיר אליו, כדי להגביר את כמות החלב בו.
 4. להשלים עם המצב. יש אמהות שמיניקות מצד אחד תקופות ארוכות.

מומלץ להניק במתקפת גזים? זה יכול להקל או פשוט מעמיס על המערכת?

תינוקות יודעים מתי לינוק, מתי למצוץ כדי להרגע או להרדם, ומתי לינוק כדי לעשות קקי. תמיד כדאי להציע. ירצו – יאכלו, לא ירצו – לא יאכלו (-:

מאפי, מדריכת ללל, המזכירה לכולנו שהנקה זה לא רק אוכל.

התינוק שלי בן שבוע משהק אחרי כל ארוחה. האם זה סימן של האכלה לא נכונה?

אין קשר להאכלה לא נכונה. 
כולם משהקים, מי יותר ומי פחות, אפילו ברחם. זו התכווצות לא מתוכננת של הסרעפת. בהריון מרגישים את זה כמו תנועות קצביות כאלה.
דווקא הנקה יכולה להפסיק את השיהוקים, אחרי שהתחילו.

איך יודעים שהתינוק מקבל מספיק חלב?

 • כלל האצבע בחודש הראשון הוא, שמה שנכנס צריך לצאת:
 • בחמשת הימים הראשונים נצפה לפיפי אחד עבור כל יום מחייו. כלומר: ביום הראשון לפחות חיתול אחד עם פיפי, ביום השני לפחות שני חיתולים עם פיפי וכן הלאה. מהיום החמישי – 7-6 חיתולים רטובים ביממה לפחות.
 • ביום-יומיים הראשונים צבע היציאות של התינוק שחור כזפת. זהו המקוניום, הצואה הראשונית. לאחר מכן צבע היציאות בימים השלישי והרביעי מעט ירקרק, ומהיום הרביעי-חמישי והלאה נצפה לקקי בצבע צהוב חרדלי ובמרקם של מרק אפונה. ביום הראשון צריך להיות לפחות קקי אחד. מהיום השני צריכים להיות לפחות שניים. מהיום החמישי נצפה לפחות לשלושה קקי ביממה, בכמות שגדולה ממטבע של 5 ₪.
 • אחרי גיל חודש, יש תינוקות שעושים קקי רק פעם בכמה ימים, וזה תקין.
 • התינוק צריך לחזור למשקל הלידה תוך שבועיים אחרי הלידה, ולעלות לפחות 150 גרם בשבוע עד גיל 4 חודשים. אנו מצפים שהתינוק יכפיל את משקלו עד גיל חצי שנה וישלש את משקלו עד גיל שנה.

האם להניק משד אחד או משניהם בכל הנקה?

אמהות רבות תוהות לגבי הנקה מצד אחד או משני צדדים.

 • רצוי להניק להתחיל משד אחד, וכאשר התינוק משחרר אותו אפשר להציע לו את הצד השני, ולאפשר לו להחליט אם הוא רוצה. תמיד כדאי להתחיל את ההנקה הבאה מהשד שהתינוק לא ינק ממנו או ינק ממנו כשד שני.
 • בין הצד הראשון לשני אפשר להחליף חיתול או להרים לגרעפס כדי להעיר את התינוק ולעודד אותו לינוק מהצד השני. אם התינוק לא רצה לינוק מהצד השני, והמלאות מפריעה, אפשר לסחוט קצת חלב מהצד המלא.
 • כדי  לזכור מאיזה שד התינוק צריך לינוק עכשיו, אפשר להעביר כל פעם שעון, צמיד או טבעת לאותו הצד.

מתי להניק את התינוק בפעם הראשונה?

 • רצוי להניק את התינוק תוך השעה הראשונה שאחרי הלידה. רפלקס המציצה של התינוק חזק מאוד מייד אחרי הלידה. ההנקה הראשונה בחדר הלידה, מייד לאחר הלידה, תעזור לו לבסס את ההנקה גם בהמשך. ייתכן ובניסיונות הראשונים הוא ילקק את הפיטמה והעטרה, ורק אחר כך יתחבר ויינק.
 • יתרונות נוספים בהנקה מיידית לאחר הלידה: לאמא – עוזר לכווץ את הרחם וכך עוזר הן בהוצאת השילייה והן בהפחתת הדימום האמהי בלידה, והן בהחזרת הרחם לגודלו המקורי ולמקומו לאחר הלידה. לתינוק – הקולוסטרום, שהוא החלב הראשוני, מספק לתינוק רכיבים חיסוניים ועוזר להוציא את המקוניום, הקקי הראשוני, ובכך מסייע להפחתת צהבת. ואצל האמא והתינוק מפריש הורמוני אהבה ומחבר בין האמא לתינוק.
 • מגע עור לעור בין אם לתינוק מעורר אצל התינוק את האינסטינקטים הטבעיים שלו ועוזר לו להתחבר לשד בקלות. לכן רצוי לעודד ולהגביר את המגע עור לעור בין התינוק לאם לאחר הלידה: התינוק בחיתול בלבד, והאם ללא בגדים בחלקה העליון או בחולצה פתוחה בלבד. זה עוזר לתינוק לווסת את חום גופו, ובחורף רצוי לכסות את האם והתינוק גם יחד בשמיכה

האם יש חלב מייד אחרי הלידה?

 • ביומיים-שלושה הראשונים לאחר הלידה התינוק מקבל מהשד נוזל שנקרא קוֹלוֹסְטרוּם. הקולוסטרום עשיר ברכיבים חיסוניים עבור התינוק שזה עתה יצא מהרחם הסטרילי אל העולם שבחוץ, והוא מספק לו את כל מה שהתינוק זקוק לו. הקולוסטרום צהבהב וסמיך כמו ג’ל. כאשר רוצים לסחוט קולוסטרום הוא יוצא בטיפות קטנות ואיטיות, ומצוי בכמות קטנה המותאמת בדיוק לצרכיו של התינוק.
 • ביום השלישי עד החמישי אחרי הלידה נכנס החלב, ואז רוב האמהות מרגישות מלאות בשדיים. זהו מצב נורמלי, טבעי וזמני והוא יחלוף כשהתינוק ירצה ויינק יותר חלב. כמות החלב תתבסס כחודש וחצי אחרי הלידה. אם עברת ניתוח קיסרי ייתכן שיהיה עיכוב של יום בהגעת החלב. אפשר להקטין או למנוע את העיכוב הזה אם הפרידה בין האם לתינוק לאחר הלידה קצרה ככל האפשר.

כמה פעמים ביום צריך התינוק לינוק?

 • בחודשים הראשונים אנו מצפים לפחות ל-8 עד 12 הנקות ביממה (24 שעות). ההנקה היא צורך ביולוגי ורגשי ולכן כדאי להיות קשובים לתינוק ולתת לו לינוק לפי סימני הרעב שלו, ולא לפי זמני השעון. ההנקה עונה על מגוון צרכים: מזון, שתייה, חימום הגוף, תמיכה במערכת החיסונית הלא-בשלה של התינוק, עזרה בהוצאת קקי, הרגעת כאבים, והיא מנחמת ונותנת תחושת ביטחון.
 • הקיבה של התינוק קטנה מאוד, וחלב האם מתעכל מהר מאוד – לכן התינוק צריך לינוק לעתים קרובות.

איך יודעים מתי התינוק רוצה לינוק?

הציעי לתינוק לינוק כאשר הוא מראה סימנים מוקדמים לרעב, שהם: מכניס ידיים לפה, מזיז ראשו מצד לצד כאילו מחפש, נובר בגוף האם. בכי הוא סימן מאוחר לרעב.

פתאום בלילה השני לאחר הלידה התינוק לא מוכן לישון בעריסתו, מדוע?

בלילה השני לאחר הלידה כמעט לכל התינוקות יש “לילה לבן”. הם אינם מוכנים לישון בעריסה ורוצים לינוק  המון. זוהי תופעה טבעית ושכיחה. התינוק זקוק בשעות אלה להגדיל את הכמויות שהוא יונק, ולכן הוא מבקש.

האם ההנקה אמורה לכאוב?

הכאב אינו חלק רגיל מההנקה. הוא מהווה סימן שיש בעיה כלשהי בהנקה. חשוב לוודא שהתינוק פותח פה מספיק גדול ומתחבר לשד היטב. חשוב לוודא שהפטמה אינה פצועה. אם הכאב אינו משתפר במשך הזמן או אינו נסבל כדאי לפנות לייעוץ מקצועי.

האם כדאי להרגיל מההתחלה לבקבוק?

 • מתן בקבוק לתינוק עלול לפגוע בהנקה. אספקת החלב עלולה לרדת, והתינוק עלול להעדיף את הזרימה המהירה מהבקבוק. אם ברצונך להציע בקבוק, כדאי להמתין עד שההנקה תתבסס – בערך 6-5 שבועות אחרי הלידה. אם בוחרים לתת בקבוקים ורוצים להמשיך להניק, עדיף לשאוב ולתת את החלב שלך בשעות שאינך נמצאת, כדי לשמור על אספקת החלב.
 • אם את מעוניינת להמשיך ולהיניק גם כאשר תחזרי לעבודה, שבועות ספורים לפני החזרה לעבודה מספיקים כדי להכיר לתינוק את הבקבוק. אמהות רבות בוחרות להשאיר את הרגלת התינוק לבקבוק למטפלת המנוסה, כדי למנוע ככל האפשר העדפת בקבוק או שביתת הנקה. יש גם אפשרות לתת את החלב השאוב בכוס ולא בבקבוק, בכל גיל.

פתאום התינוק רוצה לינוק כל שעה, האם זה אומר שאין מספיק חלב?

תינוקות גדלים בקצב מהיר בשבועות הראשונים לחייהם. הם דואגים לעצמכם לכמויות גדולות של חלב על ידי יניקה בתכיפות גדולה מהרגיל למשך יומיים-שלושה. עקבי אחרי העליה במשקל ומספר היציאות בימים אלו

התינוק רוצה לינוק לעיתים תכופות דווקא בשעות אחר הצהריים והערב – מדוע?

 • בשעות אחה”צ-ערב תינוקות רבים רגישים יותר לכאבי בטן (“גזים”), כאבים אחרים ועומס של גירויים. ההנקה עוזרת להם להרגיע את הכאבים ולהרגיש טוב יותר.
 • בשעות האלה יש לעיתים מה שנקרא “הנקת צבר”, שמתאפיינת בכך שהתינוק מחליף צדדים ללא הרף, ויונק לעיתים תכופות יותר ולמשך זמן רב יותר; חלקם יונקים כדי לצבור ולאגור יותר חלב עבור כמה שעות שינה רציפות בלילה.

האם התינוק צריך לינוק גם בלילה?

רוב התינוקות יונקים גם בלילה. התדירות משתנה מתינוק לתינוק ומתקופה לתקופה. שנת התינוק שונה משינה של מבוגר. השינה קלה יותר, ולרוב שינה רציפה אינה יותר מכמה שעות בודדות. בין היתר, ההתעוררויות התכופות מגינות על התינוק ממוות בעריסה. עם הזמן התינוק יפתח יכולות שינה כמו של מבוגרים.

בעיות נפוצות (3)

מה לעשות כאשר יש גודש?

תינוק שמתחבר בצורה טובה לשד, יְפַנֶה חלב מהשד בצורה הטובה ביותר. אם התינוק לא מפנה מספיק חלב, אפשר להקל על הגודש בסחיטה ידנית או בשאיבה, עד שחוזרת תחושת נוחות בשד. ניתן להניח קומפרסים קרים או חמים על השד, לפי מה שמקל עלייך.

למידע נוסף כנסי לכתבה שלנו: הנקה בימים ובשבועות הראשונים.

התינוק לא מצליח לינוק, מה ניתן לעשות?

המשיכי להחזיק את תינוקך במגע עור-לעור. בימים הראשונים ניתן לסחוט את הקולוסטרום ולתת לו בכפית. מדובר בכמות של כפיות בודדות בכל הנקה. חשוב לתת לעתים קרובות, רצוי כל שעתיים. לאחר היממה הראשונה כדאי להתחיל לשאוב במשאבה כדי להגדיל את אספקת החלב, 8 פעמים ביממה למשך 10-15 דקות מכל שד. אם התינוק עדיין לא מתחבר, כדאי לקבל עזרה מקצועית מאשת מקצוע בתחום ההנקה.

התינוק מסרב לאכול מבקבוק, מה לעשות?

אכלה בבקבוק היא דרך אכילה חדשה, ולפעמים מאוד לא נוחה, עבור התינוק. תנסו להזכר בפעם הראשונה שאכלתן אורז במקלות סיניים. לא קל.
יש כמה דברים שניתן לעשות כדי לעזור לתינוק לאכול בהיעדרנו. אבל קודם כל צריך לזכור, גם כאן, שניים מהדברים החשובים בהורות – הקשבה לילד וגמישות.