בן 10 חודשים לא עולה מספיק במשקל ומפתח חרדת נטישה

ראשי Forums הנקה בן 10 חודשים לא עולה מספיק במשקל ומפתח חרדת נטישה

הדיון הזה מכיל 7 תגובות, ויש לו 2 משתתפים, והוא עודכן לאחרונה ע״י  גינת ללל לפני 4 ימים, 14 שעות.

מוצגות 8 תגובות – 1 עד 8 (מתוך 8 סה״כ)
  • מאת
    תגובות

TamarRoz
    משתתף

<p style=”text-align: left;”>בני בן 10 חודשים היה על הנקה בלעדית עד גיל חצי שנה ומאז אוכל מאוד יפה גם מוצקים. סך הכול נראה שאוכל כמו שצריך לפי טיפת חלב אבל הייתה ירידה דרסטית באחוזוני המשקל.</p>
    בגיל 6 חודשים שקל 8 קילו ותמיד עלה יפה במשקל, כשהלכנו לטיפת חלב בגיל 9 חודשים עלה רק 400 גרם. אמרו שזה ממש מעט וניסו ללחוץ אותי לשלב תמ”ל ואני סרבתי.

הוא יונק בוקר צהרים ולפני השינה, אוכל בערך כוס פירות כשעתיים אחרי הנקה ראשונה, 3 שעות אחכ בערך כוס מרק ירקות עם עוף או שילובים אחרים ובערב בננה וגבינה לבנה או דייסת שיבולת שועל לפעמים טונה ומלפפון- משתדלת לגוון.

כבר צמחו לו 4 שיניים וכל פעם כזו הוא אוכל פחות ואז חוזר לעצמו.  אני לא מבינה מה אני עושה לא בסדר… למה הוא לא עולה יפה כי הוא מאוד נהנה מהאוכל סך הכול.

בנוסף מאוד מפחדת לאבד את ההנקה כי לפני כחודש נפרדנו כל אחד לדרכו- אני התחלתי ללמוד והוא התחיל מטפלת (גם אצלה אכל מאוד יפה) וההנקות ירדו ממצב שכל היום הוא לוקח שלוק פה שלוק שם למצב של הנקות מסודרות יזומות ורק 3 פעמים ביממה. מרגישה התמעטות של החלב ומפחדת שיפסק למרות שהוא לא מתלונן כלל… יש סיבה לדאגה?

בעיה נוספת היא ההרדמות. עד היום נרדם מאוד יפה לבד ולאחרונה לא מוכן שאני אצא מהחדר ונרגע מהבכי רק על היידים שלי. זה התחיל קצת אחרי שהתחיל מטפלת. הוא גם קם באמצע הלילה רק בשביל קצת ידיים ולא רוצה לינוק ומתקשה להירדם חזרה. אצל המטפלת עדיין נרדם לבד ובקלות. יש מה לעשות בנידון? איך להרגיל מחדש לשינה עצמאית גם כשאמא ליד אבל לא איתו?

תודה על העזרה- אין על ליגת לה לצה כל הכבוד!!!

גינת ללל
    מנחה

שלום תמר,
    כמה מאתגר להתמודד עם פרידה, עליה במשקל בקצב שונה מהמצופה וענייני שינה!

יכול להיות שקטני פשוט לא יונק מספיק. הוא זקוק ליותר אוכל ובגיל הזה אחוז ההנקות עדיין צריך להיות יותר גבוה. מה גם שבהנקה יש יותר קלוריות מאשר בירקות או פירות. אם הבנתי נכון, הוא לא מקבל בקבוק שאוב בגן?

אולי אפשר לרכז את המוצקים אצל המטפלת ובבית להתכרבל ביחד ולינוק כמה שיותר, מתי שרוצה ואפילו ליזום הנקות נוספות. אם את דואגת לאספקה, החלפת צדדים מרובה יכולה להחזיר אותה במהירות ובקלות.

זמן משותף מרובה ככל האפשר בזמן, מגע והנקה, יכול לעזור לחרדת הנטישה (שטבעית לגיל הזה ד”א).

לגבי שינה עצמאית, הגישה שלנו קצת שונה מזו שנשמעת הרבה. להבנתנו (ועפ”י מחקרים) היכולת לישון באופן רציף ולהרדם באופן עצמאי נובעת מהבשלה נירולוגית. היא מתרחשת עם הזמן (כמו הליכה, דיבור וכו’) ובזמן הנכון לכל תינוק.(אפשר לקרוא על זה עוד באתר). כנראה שהתברכת בתינוק שעשה זאת בגיל צעיר, אבל יכול להיות שהצורך שלו השתנה.

מעניין אם מתן מגע מוגבר והנקה יעזרו בזה…מה דעתך?

משהו מהדברים נשמע לך?

הרבה הצלחה והמשך הנקה מהנה,
    גינת

TamarRoz
    משתתף

וואו גינת המון המון תודה! ממש פקחת את עיני והחזרת אותי לעצמי.

בטיפת חלב נאמר לי להוריד הנקות ולהוסיף עוד ארוחות מוצקים- למרות שהרגשתי שזה לא רצונו ושזה מהיר לנו מידי…

אצל המטפלת לא מוכן לקחת בקבוק ולכן אוכל רק 2 ארוחות מוצקים, פירות וירקות בתוך ה6 שעות שנמצא אצלה. האם זה מספיק?

לדעתך לוותר על אוכל בערב ולתת הנקה בלעדית כשאנחנו יחד? נאמר לי בטיפת חלב שכבר אין לזה את אותו ערך קלורי וההנקה לא מספיקה ולכן להכניס אוכל. לדעתך זה שגוי?

כשהוא אוכל בערב גם מוצקים לא מוכן לינוק הרבה לא משנה כמה אני מנסה.

אני לגמרי מוכנה לנסות את הצעתך! רק מפחדת שלמרות זאת לא יינק הרבה בערב כי הוא מאוד אנרגטי ומעדיף לשחק ולגלות דברים חדשים מאשר להתכרבל איתי על אף געגועי… חושבת שפשוט אנג’ס לו יותר לינוק.. גם בהפרשים קטנים. זה יעבוד מנסיונך?

סדר היום הוא כזה- אני מניקה אותו בשבע בבוקר ויוצאת ללימודים. בעלי מביא אותו למטפלת בתשע, שם אוכל פירות והולך לישון לחצי שעה. ב12 אוכל ירקות ובאחת חוזר לישון עד 3 ואז אני אוספת אותו ומניקה. עד היום בערב בסביבות 5 הוא אכל מוצקים שוב ובשבע לפני השינה עוד הנקה. לוותר על האוכל של 5 ולתת הנקה? יש לך הערות ורעיון לסדר יום אחר יעיל יותר?

לגבי הגישה להירדמות עצמית- בטוחה שהמלצתך יכולה רק להועיל לשנינו… מבטיחה לנסות.

המון תודה!! ממש הארת את עיני שההנקה עם ערך קלורי גבוה יותר- הייתי בטוחה כבר שלהפך. תודה!

גינת ללל
    מנחה

🙂

תראי, זה עניין של ניסוי מה יעבוד הכי טוב בשבילכם.
    אולי בעלך יכול להוסיף משהו בבוקר (אם זה לא יפריע לאוכל שהמטפלת נותנת), אולי אפשר לתת עוד אוכל מוצק אצל המטפלת.

בבית אפשר לעודד הנקה בנשנושים (בד”כ נשנושים תורמים לעליה במשקל, לפחות אצל מבוגרים 😉 ) אם לא מתאים לו להתכרבל. האם להוריד ארוחת מוצקים? מה שמרגיש לך הכי נכון.
    אני מבינה שבלילה הוא ישן רצוף?
    לא הייתי מציעה להפריע לו, אבל אם כבר מתעורר אפשר לנצל זאת לתוספת קלוריות 😉

וכמובן שכדאי להעשיר את המוצקים שמקבל בשומנים בריאים כמו טחינה, חמאת שקדים (אם אין אלרגיות), בשר, קטניות, דגנים בריאים, ביצה (אם מותר) וכו’

מה דעתך?

TamarRoz
    משתתף

לגמרי מסכימה עם העשרת המוצקים- וכמובן שכך אני נוהגת. בפירות מכניסה גזר טרי טחינה או חמאת שקדים וקצת לחם. בירקות הרבה קטניות מכל מיני סוגים- איזה דגנים כדאי להוסיף? עד עכשיו ניסינו גריסי פנינה ופתיתים. מאורז אני מפחדת כי הוא נוטה לעצירות בגלל הברזל. יש משהו נוסף?

למה את מתכוונת נישנושים? ניסיתי לדחוף עוד הנקות היום בין לבין והוא לוקח שלוק שניים ואז עוצר ומתחיל לזחול לדברים אחרים ולתפס עלי 😊 השאלה האם זה נקרא נישנוש כי זה מרגיש ממש כלום…איך אפשר לשכנע אותו לינוק יותר? פשוט לא רוצה…

אצל המטפלת אי אפשר עוד להכניס משהו כי זה יבוא על חשבון. אולי בבוקר אצל בעלי… מה אפשר להוסיף שלא יבוא במקום פירות ויתן ערך קלורי? לנסות לחזור לשאיבות ולתת בקבוק? כרגע בעלי נותן לו לכרסם בסקוויט.

לגבי הלילה- פעם אחת במהלך כל לילה אני נותנת לו הנקת חלום. הוא נשאר לישון תוך כדיי פשוט אחרת יש לי גודש… אז אני נותנת עוד הנקה בלילה בין כה. שאר הזמן ישן לרוב שינה רצופה בלי עין הרע☺

המון תודה על ההתיחסות! הפורום הזה זה המקום הכי יעיל להתייעצות מניסיוני! תודה ענקית!

גינת ללל
    מנחה

שלום יקרה.
    באמת שלב מבלבל השילוב בין הנקה למוצקים.

אני רוצה לסייג משהו, בכלל לא בחנו את נושא העליה במשקל ולא בדקנו אותו לעומק (חשוב, למשל, להתייחס לגובה, היקף ראש, מחלות שאולי גרמו לירידה זמנית במשקל ואח”כ בעצם העליה הרבה יותר סבירה וכו’), זאת מהסיבה שלא נראה שקטני אוכל מספיק.
    זה נראה לא פשוט למצוא חלונות לאוכל נוסף כרגע 🙂

אולי קטני יסכים להתכרבל ולינוק קצת יותר בחדר שקט? גם נשנושים של כמה שלוקים, אם יש הרבה, יכולים לעזור. ושוב, רק את תדעי מה האופן הטוב ביותר להוסיף ארוחות.

לגבי העשרת מזונות – אפשר לבשל קוואקר עם מים ולהוסיף קצת חלב אם ו/או פירות, אם אתם לא צמחונים -להוסיף עוף, הודו או בשר למרק. אבוקדו יכול לתת עוד קלוריות. באופן כללי, חשוב להוסיף עוד קלוריות אבל חשוב גם לבחור בסוגים מזינים ולא בקלוריות ריקות (לכן עדיף להוסיף הנקות או בקבוק שאוב ולא תמ”ל).

מה דעתך?

הרבה הצלחה והנקה מהנה,
    גינת

TamarRoz
    משתתף

היי גינת,

לגבי העשרת מזונות את צודקת לגמרי וכך אני עושה- לדוגמא היום בפירות באמת הכנסתי קוואקר מבושל במים, טחינה, גזר טרי, תפוח ובננה. במרק יש עוף, דלורית, קישוא, עדשים כתומות, בטטה, גזר, תפוא, שום, בצל ופתיתים מלאים עם תוספת חלבון אפונה. אני לגמרי דואגת לזה. כל כמה ימים מנסה לגוון מקורות חלבון, שומן ופחמימות.

אני חושבת שאת צודקת לגבי מחלה, גובה והקף ראש. היקף הראש שלו קטן כמו של בעלי ובגובה הוא באחוזון 4-5% וזה הגיוני- בעלי היה ילד נמוך וגבה מאוד באופן פתאומי בגיל ההתבגרות. אני תמיד הייתי ונשארתי נמוכה (1.50) ככה שזה מאוד הגיוני,.. בחודשים האחרונים כל הזמן צומחות לו שיניים וזה גורר חום, כאבים ולעיתים הקאות עקב הכנסת דברים לפה שיגרו את החניכיים מבחינתו. ככה שזה הגיוני שהוא ירד. בנוסף הרופאה אמרה שזה בסדר כי הוא עדיין שמנמן לגובה שלו ופשוט צריך לעקוב- בכל זאת נלחצתי כי חשובה לי מאוד הבריאות שלו וזה ילד ראשון… רציתי סוג של אישור שאני סך הכול פועלת נכון וקיבלתי- תודה🙂

לגבי ההנקות אני אמשיך לקדם את זה עוד כמה שהוא נותן- את חושבת שיש ענין לשאיבות גם אם הוא לא לוקח בקבוק רק בשביל שלא תהיה התמעטות בהמשך? יש לציין שאני מרגישה שיש חלב גם בסיום הנקה כשהוא כבר לא רוצה עוד.

תודה על תשומת הלב והפירוט- נתת לי הכוונה ונטעת בי ביטחון בדרך וזה כל כך חשוב לאמהות- המון תודה גינת.

גינת ללל
    מנחה

תודה, תמר 🙂

נשמע ממש מזין האוכל שלכם 🙂
    יופי שיש תמיכה מהרופאה, ובאמת, כמו שכתבת, מבנה הגוף של ההורים משפיע.

בעקרון אין צורך לשאוב בשביל לשמר הנקות. הגוף מסוגל לייצר בזמנים מסויימים בלבד (וגם להגביר בזמנים אחרים אם יעלה הצורך).

נראה שיש לכם כיוון של תגבור הנקות ומזונות משלימים.

נשמח להמשך עדכונים, וכמובן, מוזמנת לשתף בשאלות נוספות אם יהיו 🙂

המון הצלחה והמשך הנקה מהנה,
    גינת

מוצגות 8 תגובות – 1 עד 8 (מתוך 8 סה״כ)

יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.