מדריך למתחילות: הנקה בימים ובשבועות הראשונים

A baby breastfeeding and looking at mother

תמונה: שירה זאבי

אמא יקרה!
איזה מסע עברת, תשעה חודשי היריון מלאים בהתרגשות, חוויות, חששות וציפיות.
והנה את אמא ליצור החדש הזה, הקטנטן הזה שהגיח לעולם – ברוכה הבאה למעגל האמהות!
נכון, לעיתים יש חשש ופחד מאוד גדול מתחושת האחריות הפתאומית הזאת. תהליך ההורות, המתחיל מעכשיו, הוא תהליך נלמד: את תלמדי להכיר את תינוקך, וגם הוא ילמד בדרכו את העולם שלו, העולם שמחוץ לרחם. גם האמהות המנוסות ביותר לא תמיד יודעות את הסיבה המדוייקת לבכי של תינוקן, ולא תמיד זה חשוב: החשוב הוא שהתינוק ירגיש שאוהבים אותו ושמנסים להבין אותו.
לא תמיד מתאהבים ישר בתינוק (לפעמים לאהבה צריך כמה פגישות, נכון?). לפעמים אמהות לא מרגישות קשר לתינוק, ואפילו מרגישות רגשות שליליים כלפיו. המשותף לכולן, שלאט לאט כל אחת בזמנה ובדרכה, התאהבה בתינוק שלה. גם בזאת ההנקה מסייעת, כי היא משחררת אוקסיטוצין, ההורמון שאחראי להתאהבות וגם לכיווצי הרחם, שמחזירים את הרחם למקומו.

הדברים הבאים מתייחסים לתינוק בריא שנולד בתום הריון מלא:

מתי להניק את התינוק בפעם הראשונה?

 • רצוי להניק את התינוק תוך השעה הראשונה שאחרי הלידה. רפלקס המציצה של התינוק חזק מאוד מייד אחרי הלידה. ההנקה הראשונה בחדר הלידה, מייד לאחר הלידה, תעזור לו לבסס את ההנקה גם בהמשך. ייתכן ובניסיונות הראשונים הוא ילקק את הפיטמה והעטרה, ורק אחר כך יתחבר ויינק.
 • יתרונות נוספים בהנקה מיידית לאחר הלידה: לאמא – עוזר לכווץ את הרחם וכך עוזר הן בהוצאת השילייה והן בהפחתת הדימום האמהי בלידה, והן בהחזרת הרחם לגודלו המקורי ולמקומו לאחר הלידה. לתינוק – הקולוסטרום, שהוא החלב הראשוני, מספק לתינוק רכיבים חיסוניים ועוזר להוציא את המקוניום, הקקי הראשוני, ובכך מסייע להפחתת צהבת. ואצל האמא והתינוק מפריש הורמוני אהבה ומחבר בין האמא לתינוק.
 • מגע עור לעור בין אם לתינוק מעורר אצל התינוק את האינסטינקטים הטבעיים שלו ועוזר לו להתחבר לשד בקלות. לכן רצוי לעודד ולהגביר את המגע עור לעור בין התינוק לאם לאחר הלידה: התינוק בחיתול בלבד, והאם ללא בגדים בחלקה העליון או בחולצה פתוחה בלבד. זה עוזר לתינוק לווסת את חום גופו, ובחורף רצוי לכסות את האם והתינוק גם יחד בשמיכה.
 • לצפיה בהרצאה של ד”ר ג’ק ניומן על השפעת הלידה על ההנקה

האם יש חלב מייד אחרי הלידה?

 • ביומיים-שלושה הראשונים לאחר הלידה התינוק מקבל מהשד נוזל שנקרא קוֹלוֹסְטרוּם. הקולוסטרום עשיר ברכיבים חיסוניים עבור התינוק שזה עתה יצא מהרחם הסטרילי אל העולם שבחוץ, והוא מספק לו את כל מה שהתינוק זקוק לו. הקולוסטרום צהבהב וסמיך כמו ג’ל. כאשר רוצים לסחוט קולוסטרום הוא יוצא בטיפות קטנות ואיטיות, ומצוי בכמות קטנה המותאמת בדיוק לצרכיו של התינוק.
 • ביום השלישי עד החמישי אחרי הלידה נכנס החלב, ואז רוב האמהות מרגישות מלאות בשדיים. זהו מצב נורמלי, טבעי וזמני והוא יחלוף כשהתינוק ירצה ויינק יותר חלב. כמות החלב תתבסס כחודש וחצי אחרי הלידה. אם עברת ניתוח קיסרי ייתכן שיהיה עיכוב של יום בהגעת החלב. אפשר להקטין או למנוע את העיכוב הזה אם הפרידה בין האם לתינוק לאחר הלידה קצרה ככל האפשר.

האם להניק משד אחד או משניהם בכל הנקה?

 • רצוי להניק להתחיל משד אחד, וכאשר התינוק משחרר אותו אפשר להציע לו את הצד השני, ולאפשר לו להחליט אם הוא רוצה. תמיד כדאי להתחיל את ההנקה הבאה מהשד שהתינוק לא ינק ממנו או ינק ממנו כשד שני.
 • בין הצד הראשון לשני אפשר להחליף חיתול או להרים לגרעפס כדי להעיר את התינוק ולעודד אותו לינוק מהצד השני. אם התינוק לא רצה לינוק מהצד השני, והמלאות מפריעה, אפשר לסחוט קצת חלב מהצד המלא.
 • כדי  לזכור מאיזה שד התינוק צריך לינוק עכשיו, אפשר להעביר כל פעם שעון, צמיד או טבעת לאותו הצד.

כמה פעמים ביום צריך התינוק לינוק?

 • בחודשים הראשונים אנו מצפים לפחות ל-8 עד 12 הנקות ביממה (24 שעות). ההנקה היא צורך ביולוגי ורגשי ולכן כדאי להיות קשובים לתינוק ולתת לו לינוק לפי סימני הרעב שלו, ולא לפי זמני השעון. ההנקה עונה על מגוון צרכים: מזון, שתייה, חימום הגוף, תמיכה במערכת החיסונית הלא-בשלה של התינוק, עזרה בהוצאת קקי, הרגעת כאבים, והיא מנחמת ונותנת תחושת ביטחון.
 • הקיבה של התינוק קטנה מאוד, וחלב האם מתעכל מהר מאוד – לכן התינוק צריך לינוק לעתים קרובות.

תנוחות הנקה

 • את יכולה להניק בכל התנוחות: ישיבה, חצי ישיבה, שכיבה, שכיבה מלאה על הצד או על הגב. הכלל הוא שלך ולתינוק יהיה נוח, ופתח הנחירים של התינוק יהיה תמיד פתוח ולא חסום על ידי השד, כך נתיבי האויר שלו נשארים פתוחים. יש אמהות שנוח להן להתמך בכריות מתחת לזרוע, פשוט נסי למצוא מה נוח עבורך.
 • התינוק צריך לפתוח פה גדול ולהכניס לפה שלו את מירב ההילה שמסביב לפטמה, כך שאת רואה שהוא לא תופס רק את הפטמה.

איך יודעים מתי התינוק רוצה לינוק?

הציעי לתינוק לינוק כאשר הוא מראה סימנים מוקדמים לרעב, שהם: מכניס ידיים לפה, מזיז ראשו מצד לצד כאילו מחפש, נובר בגוף האם. בכי הוא סימן מאוחר לרעב.

איך יודעים שהתינוק מקבל מספיק חלב?

 • כלל האצבע בחודש הראשון הוא, שמה שנכנס צריך לצאת:
 • בחמשת הימים הראשונים נצפה לפיפי אחד עבור כל יום מחייו. כלומר: ביום הראשון לפחות חיתול אחד עם פיפי, ביום השני לפחות שני חיתולים עם פיפי וכן הלאה. מהיום החמישי – 7-6 חיתולים רטובים ביממה לפחות.
 • ביום-יומיים הראשונים צבע היציאות של התינוק שחור כזפת. זהו המקוניום, הצואה הראשונית. לאחר מכן צבע היציאות בימים השלישי והרביעי מעט ירקרק, ומהיום הרביעי-חמישי והלאה נצפה לקקי בצבע צהוב חרדלי ובמרקם של מרק אפונה. ביום הראשון צריך להיות לפחות קקי אחד. מהיום השני צריכים להיות לפחות שניים. מהיום החמישי נצפה לפחות לשלושה קקי ביממה, בכמות שגדולה ממטבע של 5 ₪.
 • אחרי גיל חודש, יש תינוקות שעושים קקי רק פעם בכמה ימים, וזה תקין.
 • התינוק צריך לחזור למשקל הלידה תוך שבועיים אחרי הלידה, ולעלות לפחות 150 גרם בשבוע עד גיל 4 חודשים. אנו מצפים שהתינוק יכפיל את משקלו עד גיל חצי שנה וישלש את משקלו עד גיל שנה.

פתאום בלילה השני לאחר הלידה התינוק לא מוכן לישון בעריסתו, מדוע?

בלילה השני לאחר הלידה כמעט לכל התינוקות יש “לילה לבן”. הם אינם מוכנים לישון בעריסה ורוצים לינוק  המון. זוהי תופעה טבעית ושכיחה. התינוק זקוק בשעות אלה להגדיל את הכמויות שהוא יונק, ולכן הוא מבקש.

האם ההנקה אמורה לכאוב?

הכאב אינו חלק רגיל מההנקה. הוא מהווה סימן שיש בעיה כלשהי בהנקה. חשוב לוודא שהתינוק פותח פה מספיק גדול ומתחבר לשד היטב. חשוב לוודא שהפטמה אינה פצועה. אם הכאב אינו משתפר במשך הזמן או אינו נסבל כדאי לפנות לייעוץ מקצועי.

האם כדאי להרגיל מההתחלה לבקבוק?

 • מתן בקבוק לתינוק עלול לפגוע בהנקה. אספקת החלב עלולה לרדת, והתינוק עלול להעדיף את הזרימה המהירה מהבקבוק. אם ברצונך להציע בקבוק, כדאי להמתין עד שההנקה תתבסס – בערך 6-5 שבועות אחרי הלידה. אם בוחרים לתת בקבוקים ורוצים להמשיך להניק, עדיף לשאוב ולתת את החלב שלך בשעות שאינך נמצאת, כדי לשמור על אספקת החלב.
 • אם את מעוניינת להמשיך ולהיניק גם כאשר תחזרי לעבודה, שבועות ספורים לפני החזרה לעבודה מספיקים כדי להכיר לתינוק את הבקבוק. אמהות רבות בוחרות להשאיר את הרגלת התינוק לבקבוק למטפלת המנוסה, כדי למנוע ככל האפשר העדפת בקבוק או שביתת הנקה. יש גם אפשרות לתת את החלב השאוב בכוס ולא בבקבוק, בכל גיל.

פתאום התינוק רוצה לינוק כל שעה, האם זה אומר שאין מספיק חלב?

תינוקות גדלים בקצב מהיר בשבועות הראשונים לחייהם. הם דואגים לעצמכם לכמויות גדולות של חלב על ידי יניקה בתכיפות גדולה מהרגיל למשך יומיים-שלושה. עקבי אחרי העליה במשקל ומספר היציאות בימים אלו.

התינוק רוצה לינוק לעיתים תכופות דווקא בשעות אחר הצהריים והערב – מדוע?

 • בשעות אחה”צ-ערב תינוקות רבים רגישים יותר לכאבי בטן (“גזים”), כאבים אחרים ועומס של גירויים. ההנקה עוזרת להם להרגיע את הכאבים ולהרגיש טוב יותר.
 • בשעות האלה יש לעיתים מה שנקרא “הנקת צבר”, שמתאפיינת בכך שהתינוק מחליף צדדים ללא הרף, ויונק לעיתים תכופות יותר ולמשך זמן רב יותר; חלקם יונקים כדי לצבור ולאגור יותר חלב עבור כמה שעות שינה רציפות בלילה.

האם התינוק צריך לינוק גם בלילה?

רוב התינוקות יונקים גם בלילה. התדירות משתנה מתינוק לתינוק ומתקופה לתקופה. שנת התינוק שונה משינה של מבוגר. השינה קלה יותר, ולרוב שינה רציפה אינה יותר מכמה שעות בודדות. בין היתר, ההתעוררויות התכופות מגינות על התינוק ממוות בעריסה. עם הזמן התינוק יפתח יכולות שינה כמו של מבוגרים.

מה לעשות כאשר יש גודש?

תינוק שמתחבר בצורה טובה לשד, יְפַנֶה חלב מהשד בצורה הטובה ביותר. אם התינוק לא מפנה מספיק חלב, אפשר להקל על הגודש בסחיטה ידנית או בשאיבה, עד שחוזרת תחושת נוחות בשד. ניתן להניח קומפרסים קרים או חמים על השד, לפי מה שמקל עלייך.

התינוק לא מצליח לינוק, מה ניתן לעשות?

המשיכי להחזיק את תינוקך במגע עור-לעור. בימים הראשונים ניתן לסחוט את הקולוסטרום ולתת לו בכפית. מדובר בכמות של כפיות בודדות בכל הנקה. חשוב לתת לעתים קרובות, רצוי כל שעתיים. לאחר היממה הראשונה כדאי להתחיל לשאוב במשאבה כדי להגדיל את אספקת החלב, 8 פעמים ביממה למשך 10-15 דקות מכל שד. אם התינוק עדיין לא מתחבר, כדאי לקבל עזרה מקצועית מאשת מקצוע בתחום ההנקה.

סיכום:

הנקה היא אולי הדבר הכי טבעי בעולם אבל היא בהחלט פעולה נלמדת שלך ושל התינוק יחד.
ישנן כאלה שההנקה זורמת אצלן בפשטות, אבל אצל אמהות רבות, הימים או השבועות הראשונים מלווים בטרדות כמו כאבים, גודש, תהיות לגבי מידת השובע של התינוק ועוד. בשורה התחתונה – זה נפלא להיניק, הן ברמה התזונתית והן ברמה הרגשית, אך אם את מרגישה צורך בעזרה טוב שיש טלפון זמין לליגת לה לצ’ה, ליועצת הנקה מוסמכת IBCLC ו/או לאמא מנוסה בהנקה.

מאת אמילי לדווין וסיון בן-אור, מדריכות ללל

עודכן 16.1.14

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *